Postet nga: pengjet

Lufta Izrael-Gaza: Vajza 12-vjeçare nga Gaza që e humbi gjithë familjen brenda natës

Në zemër të qytetit plot zhurmë të Gazës, mes ndërtesave të larta dhe rrugicave të ngushta, shtrihen rrënojat e një strukture të dikurshme. Mes rrënojave, ...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të votojë sot për një rezolutë amerikane për Gazën

Një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara e propozuar nga SHBA në lidhje me Gazën do të përballet me votim të  sot (22.03.2024), siç konfirmohet ...

Opinion nga The Guardian: Zia e bukës është 'e afërt' këtu në Gazën veriore

Një tragjedi tërësisht e krijuar nga njeriu po shpaloset ndërkohë që po e dëshmon e tërë bota. Veprimi i menjëhershëm i Izraelit pë...

Izrael - Gaza: SHBA raporton vdekjen e udhëheqësit të lartë ushtarak të Hamasit, Marwan Issa

Udhëheqësi i Hamasit, Marwan Issa, u konfirmua i vdekur në një sulm ajror izraelit, duke shënuar një goditje të rëndësishme për grupin Hamas, ku ...

Ditari i Gazës, pjesa 21: "A kemi arritur deri në atë pikë ku lutja jonë e vetme është të vdesim paqësisht?"

Ziadi, një palestinez 35-vjeçar, e rrëfen edhe një ditë tjetër në Gaza: pa rrymë, pa ilaçe, madje edhe pa dru për ngrohje  - mirëpo ...

Biden i thotë udhëheqjes izraelite se mbrojtja e civilëve në Gaza "duhet të jetë një prioritet"

Në fjalimin e tij vjetor drejtuar popullit amerikan, Presidenti Joe Biden e ka këshilluar Izraelin që të mos i përdor ndihmat humanitare si një mjet negocimi, duke kë...

Rreth 40% e misioneve të ndihmave nga OKB-ja nuk u lejuan në Gaza muajin e kaluar

Pothuajse 40% e misioneve të ndihmës të koordinuara nga Kombet e Bashkuara u refuzuan ose u penguan nga Izraeli muajin e kaluar, ka thënë të mërkurën (06.03.2024) Zyra ...

Shefi i OBSH-së: Fëmijët po vdesin nga uria në Gaza

Fëmijët po vdesin nga uria në Gazën veriore, tha shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus.