Foto: Arsenal/Twitter

Zyrtare: Kai Havertz nënshkruan me Arsenalin

Arsenali ka konfirmuar blerjen e Kai Havertz për 70 milionë euro plus bonuse nga Chelsea, me gjermanin që ka nënshkruar një kontratë afatgjatë me Topçinjtë.

Havertz e nisi karrierën te Bayer Leverkusen, ku nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale në vitin 2016.

Gjatë katër viteve të tij në Bayer Leverkusen, Havertz bëri 150 paraqitje, duke shënuar 46 gola dhe duke asistuar 31 herë.

Në tetor 2016, Kai u bë debutuesi më i ri ndonjëherë i Leverkusenit në Bundesligë në moshën 17 vjeç e 126 ditë, dhe gjithashtu vazhdoi të bëhej golashënuesi më i ri i tyre ndonjëherë në kampionat.

Në verën e vitit 2020, Havertz u transferua në Ligën Premier, duke nënshkruar për Chelsean.

Gjatë tre sezoneve të tij në Londrën perëndimore ai bëri 139 paraqitje, duke shënuar 32 gola dhe duke asistuar 15 herë në të gjitha garat.

Kai shënoi golin e vetëm të ndeshjes në fitoren e Chelsea ndaj Manchester City në finalen e Ligës së Kampionëve në vitin 2021.

24-vjeçari ka 35 paraqitje për kombëtaren gjermane, duke shënuar 13 herë./Telegrafi