Vjosa Osmani diskuton me Mirosllav Lajçakun për dialogun, tregon kërkesat që procesi të ketë sukses

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka diskutuar me të dërguarin e Bashkimit Europian për dialogun Kosovë- Serbi, Mirosllav Lajçak, si dhe zhvillimet e fundit në këtë proces.

Osmani përmes rrjetit Twitter ka theksuar se suksesi i dialogut varet nga implementim i plotë dhe i balancuar i Marrëveshjes së Brukselit dhe aneksit të marrëveshjes së Ohrit, si dhe largimi i masave të BE-së ndaj Kosovës.

“Në Nju Jork, u takova me Miroslav Lajcak për të diskutuar zhvillimet e fundit në dialog. Theksova se suksesi i tij është i lidhur me zbatimin e balancuar dhe të plotë të marrëveshjes së Brukselit dhe aneksit të Ohrit, si dhe heqjen e masave të BE-së që po prekin qytetarët tanë”- ka shkruar Osmani.

 

Për takimin me presidenten Osmani ka shkruar edhe Mirosllav Lajçak.

Ai e ka quajtur të dobishëm takimin me presidenten e Kosovës.

“Pata një bisedë të detajuar dhe të dobishme me presidenten Osmani për gjendjen në dialog dhe rrugën përpara në avancimin e zbatimit të Marrëveshjes në rrugën e normalizimit. Ramë dakord të vazhdojmë diskutimin tonë”- ka shkruar ai.

BE ka vënë masa ndëshkuese muaj më parë, pas rritjes së tensioneve në veri të Kosovës.

Kosovës i është kërkuar të punojë në përshkallëzim dhe të koordinohet me fakton ndërkombëtar për hapa të mëtejshëm.

Presidentja është takuar edhe me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, gjatë qëndrimit të saj në Neë York, ku po mbahet sesioni i 78-të i Asamblesë së Kombeve të Bashkuara.

Presidentja Osmani takoi Sekretarin amerikan të Shtetit: Lidhja me SHBA-në është ekzistenciale dhe e pashkëputshme