Postet nga: Ballkani

Lufta në Ukrainë ul parashikimet për rritje ekonomike në Ballkan 

Parashikimet për rritjen e bruto prodhimit të brendshëm në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, gjatë vitit 2022, janë ulur nga 4.1 për qind në 3.1 për qind, thuhet ...

Biden: Në vitet '90, Albright ndihmoi në ndaljen e gjenocidit në Ballkan

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, në ceremoninë mortore për Madeleine Albright tha se gjatë viteve '90, ajo dha kontribut të madh me punën ...

Ekspertët: Propaganda dhe aleatët e Moskës në Ballkan, rrezik për demokracinë

Ndërhyrja ushtarake e Rusisë në Ukrainë ka ngjallur shqetësime mbi rrezikun e zgjerimit të ndikimit të Moskës edhe në rajone tjera të Evropës, në veçanti ...

Escobar: Kriza në Ukrainë ripërtërin interesin e Evropës për Ballkanin

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, vlerësoi se kriza në Ukrainë do të ripërtërijë interesin evropian në rrugë...

Borrell në Tiranë: Të rijetësohet procesi i integrimit të Ballkanit

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian , Josep Borrell, tha se ka ardhur koha të rijetësohet procesi i zgjerimit dhe Ballkani ...

Kurti takon Borrellin, kërkon më shumë vëmendje për Ballkanin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar me shefin e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell dhe ka kërkuar nga ai më shumë vëmendje ...

Kurti për “The Independent”: Ballkani përballet me rrezik të shtuar të konfliktit ushtarak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën britanike “The Independent” ka thënë se Ballkani Perëndimor përballet me rrezik të shtuar të ...

Kurti për Sky News: Ballkani s'është i imunizuar nga efektet e situatës në Ukrainë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për Sky News në Britani të madhe ka thënë se Ballkani nuk është i imunizuar nga situata e luftë...