Postet nga: Bosnja dhe Hercegovina

BeH i dërgon notë proteste Malit të Zi për shkak të deklaratave për “Kuvendin gjithëserb”

Ministri i Punëve të Jashtme i Bosnje e Hercegovinës, Ellmedin Konakoviq, i dërgoi notë proteste Malit të Zi, për shkak të, siç tha, “deklaratave kontroverse të ...

SHBA, BE dhe Britania thonë se 'ndarja' në Bosnje është e pamundur

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar, reaguan ashpër ndaj njoftimit të autoriteteve të Republikës Sërpska se ky entitet do t’...

Gënjeshtrat e Serbisë për rezolutën e OKB-së për Srebrenicën janë çështje pushteti

Në portretizimin e një projektrezolute të OKB-së për gjenocidin e Srebrenicës në 1995 si një sulm të paprecedentë dhe të rrezikshëm ndaj popullit serb, liderët e Serbisë ...

Dërgohet në OKB propozimi final për rezolutën për Srebrenicën

Propozimi final për rezolutën për Srebrenicën i është dërguar presidentit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Dennis Francis, dhe të gjitha misioneve ...

BE-ja bën thirrje të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë

Bashkimi Evropian i ka përsëritur thirrjet të premten që të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë, në një kohë kur është duke u diskutuar një draft-rezolutë në Kombet e ...

KE rekomandon zyrtarisht nisjen e negociatave të anëtarësimit me Bosnje-Hercegovinën

Komisioni Evropian e ka miratuar të martën pasdite edhe zyrtarisht vendimin për të rekomanduar nisjen e negociatave të anëtarësimit me Bosnje e Hercegovinën, duke konstatuar ...

Dodik: Republika Srpska mund të shkëputet brenda disa javësh nga Bosnja dhe Hercegovina

Udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik, tha se ai ka miq në botë që do të pengojnë ndërhyrjen ushtarake ndërkombëtare në rast ...

BE-ja i kërkon Bosnjës më shumë reforma për t’i nisur bisedimet për anëtarësim

Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet për anë...