Postet nga: Dialogu

Ambasadori i BE-së: Të gjitha marrëveshjet duhet të zbatohen, edhe ajo për Asociacionin

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog ka thënë se të gjitha marrëveshjet e arritura mes Kosovës dhe Serbisë, duhet të zbatohen, përfshirë edhe atë ...

Escobar përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Zëvendësi i ndihmësit të sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar ka thënë se kur bëhet fjalë për Kosovë...

Osmani në OKB: Serbia të kuptojë, realiteti i Kosovës së pavarur nuk ndryshon

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për situatën në Kosovë, i ka bërë thirrje Serbisë që ...

Aksioni në veri përplasë Vjosa Osmanin dhe ministrin e Serbisë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit

Në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara është duke u mbajtur mbledhja e radhës për Kosovën, gjatë së cilës është diskutuar edhe aksioni pë...

Vuçiq në Samitin e të Painkuadruarve: Dialogu me Kosovën nuk ka alternativë

Në Beograd të Serbisë po mbahet samiti dyditor që shënon 60-vjetorin e konferencë së parë të Lëvizjes së të Painkuadruarve me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të ...

Vuçiq pas takimit me Kurtin: Serbia s’mund të hyjë në BE pa zgjidhur çështjet me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është deklaruar pas takimit të sotëm me kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin, pas sesionit të parë të Samitit BE-Ballkani Perëndimor që ...

Borrell: I lumtur për tejkalimin e vështirësive në veri të Kosovës, dialogu të vazhdojë

Përfaqësuesi i Lartë Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell ka thënë se është i lumtur që janë tejkaluar vështirësitë në ...

Reagon ambasadori i ShBA-së në Beograd: Tani të përqendrohemi në zgjidhje të qëndrueshme