Postet nga: Dialogu

BQK: Me sugjerim të BE-së zhvilluam edhe një takim me delegacionin teknik të Ministrisë se Financave të Serbisë

Banka Qendrore e Kosovës ka njoftuar se një delegacion i lartë i saj, me sugjerim të Bashkimit Europian, kanë zhvilluar takim edhe me delegacionin teknik të Ministrisë se Financave ...

Një vit nga dakordimi i Marrëveshjes Bazike në Bruksel, Bislimi fajëson Serbinë për moszbatimin e saj

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi vlerëson se Serbia po e pengon fuqishëm avancimin në rrugën drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve dhe ...

Komisioni Europian - Bruksel

Kosova dhe Serbia diskutojnë sot në Bruksel për dinarin

Rregullorja e Banksës Qendrore e cila e përcakton euron si valutë të vetme për kryerjen e pagesave me para të gatshme në Kosovë, pritet të jetë temë ...

Lajçak takim me përfaqësuesit e opozitës serbe, diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Emisari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e opozitës serbe.

Çështja e dinarit, Kosova mes interesit dhe pasojave nga (mos)pjesëmarrja në takimin e Brukselit

Kosova dhe Serbia pritet të kenë një përballje në Bruksel më 27.02.2024 për çështjen e dinarit serb. Ndonëse kryenegociatori, Besnik Bislimi e ka refuzuar ftesën e BE-së, ...

Takimi në Bruksel për çështjen e dinarit, ende s’dihet se kush do të marrë pjesë nga Kosova

Një takim në Bruksel mes kryenegociatorëve të dialogut Kosovë-Serbi, do duhej t’i paraprinte takimit të nivelit të lartë mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit ...

Stano: Sjellja e Bislimit ndaj zyrtarëve të BE-së, e papranueshme

Sjellja e zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi, ndaj zyrtarëve të Bashkimit Evropian (BE), është e papranueshme, deklaroi të enjten zëdhënësi i bllokut, Peter ...

Lajçak, mes besimit dhe kritikave në misionin e papërfunduar në dialogun Kosovë - Serbi

Rreth katër vjet pas emërimit, i dërguari i BE-së, Miroslav Lajçak është në prag të përfundimit të mandatit në misionin e tij për normalizimin ...