Flamujt e Iranit dhe të Izraelit, Ilustrim: Pixabay

Zhvillimet e fundit: Iran - Izrael

10:18 – Ushtria e Iranit thotë se operacioni ka “përfunduar”, paralajmëron SHBA-në dhe Izraelin kundër sulmeve të ardhshme

Sardar Bagheri, shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të Iranit, tha se Irani i dërgoi një mesazh Shteteve të Bashkuara përmes ambasadës zvicerane duke paralajmëruar Uashingtonin se nëse bashkëpunon me Izraelin në veprimet e tyre të ardhshme të mundshme, bazat amerikane “nuk do të kenë asnjë siguri” dhe do të “trajtohen.”

Bagheri tha se nga këndvështrimi i Iranit, operacioni ushtarak kundër Izraelit “ka përfunduar”.

Megjithatë, ai theksoi se forcat e armatosura iraniane mbeten në gatishmëri të lartë dhe janë të përgatitura të “veprojnë nëse është e nevojshme”, sipas një interviste në TV shtetëror IRINN të dielën.

Nëse regjimi sionist përgjigjet, operacioni ynë i ardhshëm do të jetë shumë më i madh, tha Bagheri.

Regjimi sionist është një referencë iraniane për Izraelin.

“Veprimet e Izraelit në konsullatë u dënuan kështu që duhej të jepej një përgjigje” –  shtoi Bagheri/CNN/.

08:57 –  Ushtria izraelite thotë se 99% e armëve të lëshuara nga Irani janë kapur

Ushtria izraelite tha të dielën se “99%” e më shumë se 300 predhave të lëshuara në Izrael nga Irani, u kapën.

Vetëm “një numër i vogël” raketash balistike arritën në territorin e vendit, tha zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari.

“Raketat balistike të mbetura, të gjitha raketat e lundrimit dhe të gjithë dronët u kapën përpara se të arrinin në territorin izraelit” –  shtoi ai.

Rreth 170 dronë, më shumë se 30 raketa lundrimi dhe më shumë se 120 raketa balistike u lëshuan në Izrael nga Irani, tha ai, shumica dërrmuese e kapura nga Forcat Ajrore izraelite dhe “partnerët” izraelitë.

Raketat balistike që arritën në Izrael ranë në bazën ajrore Nevatim në Izraelin jugor, tha Hagari, duke shtuar se ato shkaktuan vetëm dëmtime të lehta strukturore. Baza po funksiononte dhe po vazhdonte operacionet e saj pas sulmit, me avionë që vazhdonin ta përdornin bazën, shtoi ai.

Disa nga armët e lëshuara në Izrael u qëlluan nga Iraku dhe Jemeni, shtoi Hagari/CNN/.

 08:45 – Irani paralajmëron se përgjigja e tij do të jetë “më e fortë dhe më e vendosur” nëse Izraeli hakmerret pas sulmeve të fundit

Irani ka paralajmëruar se do të përgjigjet me më shumë forcë nëse Izraeli hakmerret mbi sulmet e kësaj fundjave, për të cilat Teherani tha se ishin vetëm një përgjigje ndaj një sulmi izraelit në fillim të këtij muaji, në kompleksin e ambasadës së tij në kryeqytetin e Sirisë Damask.

“Republika Islamike e Iranit nuk do të hezitojë të ushtrojë të drejtën e saj të natyrshme për vetëmbrojtje kur kërkohet”, tha në një deklaratë ambasadori dhe Përfaqësuesi i Përhershëm i Iranit në OKB, Amir Saeid Iravani.

“Nëse regjimi izraelit kryen përsëri ndonjë agresion ushtarak, përgjigja e Iranit do të jetë me siguri dhe vendosmëri më e fortë dhe më e vendosur”, shtoi ambasadori Iravani.

CNN raporton se, duke përmendur vetëmbrojtjen kundër agresioneve të përsëritura ushtarake izraelite, Iravani tha se sulmet ishin veçanërisht si hakmarrje ndaj një sulmi izraelit më 1 prill, kundër atyre që Irani thotë se ishin objekte diplomatike në Damask.

Irani pretendon se sulmi shkeli ligjin ndërkombëtar dhe çoi në vdekjen e shtatë këshilltarëve ushtarakë iranianë, duke përfshirë komandantët kryesorë të Korpusit të Gardës Revolucionare iraniane.

Deklarata kritikon gjithashtu Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për “dështimin në ruajtjen e paqes ndërkombëtare”, duke lejuar Izraelin të “shkelë” normat e vendosura ndërkombëtare dhe të “përshkallëzojë” tensionet rajonale.

08:32 –  Biden do të takohet me udhëheqësit e G7 të dielën

Presidenti i SHBA, Joe Biden, do të takohet me udhëheqësit e G7 të dielën “për të koordinuar një përgjigje të bashkuar diplomatike ndaj sulmit të pacipë të Iranit”, sipas një deklarate të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.

“Ekipi im do të angazhohet me homologët e tyre në të gjithë rajonin. Dhe ne do të qëndrojmë në kontakt të ngushtë me udhëheqësit e Izraelit” –  thuhet në deklaratën e Biden.

“Dhe ndërsa nuk kemi parë sulme ndaj forcave apo objekteve tona sot, ne do të mbetemi vigjilentë ndaj të gjitha kërcënimeve dhe nuk do të hezitojmë të ndërmarrim të gjitha veprimet e nevojshme për të mbrojtur njerëzit tanë.”

Sipas raportimit të CNN, asetet mbrojtëse të SHBA-së u zhvendosën në rajon në fillim të kësaj jave dhe “ndihmuan Izraelin të rrëzonte pothuajse të gjithë dronët dhe raketat e ardhura”, thuhet në deklaratë.

Biden foli gjithashtu me kryeministrin izraelit Netanyahu pas sulmit të së shtunës “për të riafirmuar angazhimin e hekurt të Amerikës për sigurinë e Izraelit”.

“I thashë se Izraeli demonstroi një kapacitet të jashtëzakonshëm për të mbrojtur dhe mposhtur edhe sulme të paprecedentë – duke u dërguar një mesazh të qartë armiqve të tij se ata nuk mund të kërcënojnë efektivisht sigurinë e Izraelit” – citohet të ketë thënë presidenti Biden.

08:26 -Sulmi i Iranit ndaj Izraelit zgjati rreth pesë orë, thonë zyrtarët amerikanë

Vala e sulmeve të nisura nga Irani drejt Izraelit duket se është ulur, thanë dy zyrtarë amerikanë. Sulmet zgjatën rreth pesë orë.

Sipas CNN, të dielën herët në mëngjes në Izrael, Komanda e Frontit të Brendshëm të vendit anuloi kërkesën e saj që qytetarët të qëndronin pranë strehimoreve, një tregues që ushtria izraelite beson se kërcënimi i menjëhershëm i sulmit të ardhshëm ka kaluar.

SHBA, së bashku me Izraelin, monitoruan breshërinë e sulmeve me dronë dhe raketa që filluan të shtunën mbrëma dhe vazhduan deri në mëngjesin e hershëm të së dielës. Numri i lëshimeve duket se ka rënë gjatë orëve të para të së dielës, thanë zyrtarët.

Forcat amerikane në të gjithë rajonin ishin pozicionuar për të ofruar mbështetje mbrojtëse për Izraelin përpara sulmit. Forcat amerikane kapën një numër dronësh të destinuar për Izraelin si pjesë e një përpjekjeje të koordinuar mbrojtëse dhe Uashingtoni mbetet vigjilent për potencialin e më shumë aktiviteteve.

Megjithatë, edhe pse numri i lëshimeve me dron dhe raketa iraniane ka rënë, përfaqësuesi iranian i Hezbollahut në Liban lëshoi ​​një breshëri raketash në veri të Izraelit, të dielën herët në mëngjes.

00:26 – Mbrojtja ajrore e SHBA-së kap disa dronë iranianë që synojnë Izraelin, thonë zyrtarët amerikanë

Sistemet e mbrojtjes ajrore amerikane në Lindjen e Mesme kanë kapur dronët iranianë, sipas dy zyrtarëve amerikanë, raporton CNN.

Burimet, sipas CNN, nuk specifikuan se si SHBA i përgjuan dronët dhe ku.

00:11 – Britania e Madhe dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit 

Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të postuar në rrjetin social “X”.

“Unë dënoj në termat më të ashpër sulmin e pamatur të regjimit iranian kundër Izraelit. Irani ka treguar edhe një herë se synon të mbjellë kaos në oborrin e tij të shtëpisë” – thuhet në deklaratën e Sunak.

Sunak ka shtuar se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të mbrojë sigurinë e Izraelit dhe atë të të gjithë partnerëve tanë rajonalë, përfshirë Jordaninë dhe Irakun.

“Së bashku me aleatët tanë, ne po punojmë urgjentisht për të stabilizuar situatën dhe për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm. Askush nuk dëshiron të shohë më shumë gjakderdhje.”

23:50 – Izraeli pas hapësirës ajrore, mbyll edhe shkollat, universitet dhe kampet

Zyrtarët izraelitë po u thonë banorëve që të mos panikohen dhe të kenë kujdes pasi Irani lëshon dhjetëra dronë drejt Izraelit, raporton CNN.

Shkollat, universitetet dhe kampet janë mbyllur në Izrael dhe ka një ndalim për tubimet e më shumë se 1,000 njerëzve.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë më herët të shtunën, aktivitetet arsimore në Izrael do të pezulloheshin dhe do të kishte tubime të kufizuara mes frikës së një sulmi nga Irani.

23:41 – Izraeli vlerëson se më shumë se 100 dronë janë lëshuar nga Irani

Izraeli ka vlerësuar se më shumë se 100 dronë janë lëshuar nga Irani, sipas zyrtarit ushtarak izraelit, raporton CNN.

Mediat izraelite kanë raportuar se Irani ka lëshuar edhe raketa lundrimi përveç dronëve.

Zyra e Kryeministrit të Izraelit ka deklaruar se kabineti i luftës po mblidhet tani selinë e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit në bazën ushtarake Kirya në Tel Aviv.

Ndërkohë, Ministria e Transportit të Izraelit ka njoftuar se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet, nga ora 12:30 me orën lokale.

23:23 – Shtëpia e Bardhë shpreh ‘përkrahjen e hekurt’ për Izraelin pas kërcënimit nga Irani

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shprehur mbështetjen e tyre të hekur ndaj Izraelit pasi që Irani nisi një sulm me dronë drejt Izraelit.

Presidenti amerikan, Joe Biden po përditësohet rregullisht për situatën nga ekipi i tij i sigurisë kombëtare dhe do të takohet me ta këtë pasdite në Shtëpinë e Bardhë, ka thënë zëdhënësja e Këshillit Kombëtar të Sigurisë, Adrienne Watson.

“Ekipi i tij është në komunikim të vazhdueshëm me zyrtarët izraelitë, si dhe me partnerë dhe aleatë të tjerë. Ky sulm ka të ngjarë të shpërndahet për disa orë” – thuhet në deklaratën e publikuar nga Shtëpia e Bardhë.

Presidenti Biden është shprehur qartë se mbështetja e tyre për sigurinë e Izraelit është e hekurt.

“Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë me popullin e Izraelit dhe do të mbështesin mbrojtjen e tyre kundër këtyre kërcënimeve nga Irani”.

Alarmi për një sulm bëri që Presidenti Biden të lërë në gjysmë udhëtimin e tij në Delauer e të kthehet në Uashington sot pasdite për konsultime urgjente me ekipin e tij të sigurisë kombëtare.

23:19 – Iraku mbyll përkohësisht hapësirën ajrore

Autoriteti i Aviacionit Civil i Irakut njoftoi të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë avionët që hyjnë, nisen dhe kalojnë, duke filluar nga ora 23:30. me orën lokale deri në orën 5:30 të mëngjesit të së dielës.

Siç raporton CNN, Mbyllja është një masë paraprake që synon të garantojë sigurinë dhe sigurinë e aviacionit civil brenda hapësirës ajrore të Irakut.

Autoriteti tha se vendimi pason një vlerësim të plotë të rrezikut të kryer nga autoritetet irakiane dhe shtoi se mbyllja mund të zgjatet bazuar në zhvillimet e mëtejshme në rajon.

Irani ka nisur sulme me dronë drejt Izraelit, ka thënë të shtunën në mbrëmje, 13.04.2024 Forca e Mbrojtjes e Izraelit.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se sistemet për mbrojtje ajrore janë aktivizuar dhe që forcat e armatosura të Izraelit janë gati.

23:05 – Kryeministri izraelit: Kushdo që na dëmton, ne do t’i dëmtojmë ata

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka thënë se Izraeli ka qenë duke u përgatitur për një sulm nga Irani, pasi që Irani ka lëshuar dronët e saj drejt Izraelit, raporton CNN.

“Kushdo që na dëmton, ne do t’i dëmtojmë ata” – ka thënë ai në një video-mesazh.

Netanyahu ka thënë se në vitet e fundit, dhe veçanërisht në javët e fundit, Izraeli është përgatitur për një sulm të drejtpërdrejtë nga Irani.

“Sistemet tona mbrojtëse janë vendosur; ne jemi gati për çdo skenar, si në mbrojtje ashtu edhe në sulm. Shteti i Izraelit është i fortë. Forcat Mbrojtëse të Izraelit janë të forta” – shtoi ai.

Netanyahu falënderoi SHBA-në, Britaninë, Francën dhe aleatët e tjerë të saj për “qëndrimin përkrah Izraelit”.

“Ne do të mbrohemi kundër çdo kërcënimi dhe do ta bëjmë këtë me nivele të larta dhe me vendosmëri” – thuhet më tej në deklaratën e tij.

22:37 – Irani lëshon dronët në Izrael, thotë Forca e Mbrojtjes izraelite 

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit kanë konfirmuar më 13.04.2024 se Irani ka lëshuar ​​UAV-të nga brenda territorit të tij drejt Izraelit pak më parë.

“IDF është në gatishmëri të lartë dhe po monitoron vazhdimisht situatën operacionale. Grupi i Mbrojtjes Ajrore IDF është në gatishmëri të lartë, së bashku me avionët luftarakë të IAF dhe anijet e Marinës izraelite që janë në një mision mbrojtjeje në hapësirën ajrore dhe detare izraelite”- thuhet në njoftim e forcave izreale në rrjetin social “X”

Tutje thuhet se IDF po monitoron të gjitha objektivat.

Iran launched UAVs from within its territory toward Israel a short while ago.

The IDF is on high alert and is constantly monitoring the operational situation. The IDF Aerial Defense Array is on high alert, along with IAF fighter jets and Israeli Navy vessels that are on a… pic.twitter.com/eEySouGVcN

— Israel Defense Forces (@IDF) April 13, 2024