Postet nga: hamas

SHBA-ja bllokon rezolutën për armëpushim në luftën Izrael-Hamas

Shtetet e Bashkuara i kanë sërish veto të martën një draft-rezolute të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për luftën Izrael-Hamas, duke bllokuar kë...

Ministrat e Jashtëm të BE-së pajtohen për angazhim të një misioni detar në Detin e Kuq

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian janë pajtuar për të angazhuar një mission detar për t’i mbrojtur anijet prej militantëve të Huthëve në Detin ...

Izraeli hedh poshtë publikisht një plan të supozuar për një shtet palestinez

Një sulm ajror izraelit në kampin e refugjatëve Nuseirat në Gaza qendrore ka rezultuar në vdekjen e të paktën 12 individëve, siç raportohet nga një zëdhënë...

Egjipti mohon se kishte kundërshtuar hapjen e kufirit me Gazën

Presidenti i Egjiptit, Abdel Fattah el-Sissi, ka mohuar se fillimisht kishte kundërshtuar lejimin e dërgimit të ndihmës humanitare në Gazë përmes pikëkalimit kufitar të Rafahut, ...

Netanyahu urdhëron evakuimin e civilëve nga Rafahu

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se ka urdhëruar ushtrinë që të përgatisë një plan për evakuimin e popullatës në Rafah, para një pushtimi të pritur ...

Netanyahu refuzon kërkesat e Hamasit për armëpushim

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, ka refuzuar kushtet e vendosura nga Hamasi – grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – për një marrëveshje armë...

Hamasi përgjigjet ndaj planit për armëpushim në Gazë

Grupi palestinez, Hamas, i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, është përgjigjur rreth një propozimi për një marrëveshje për armëpushim dhe ...

Netanyahu: Izraeli do të luftojë me militantët e Hamasit edhe në Rafah

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu rikonfirmoi të dielën se ushtria do të nis një operacion edhe në qytetin kufitar Rafah, për të luftuar me militantët e Hamasit. Komentet ...