Postet nga: Izrael

Jake Sullivan viziton në fundjavë Arabinë Saudite dhe Izraelin

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan udhëton të shtunën drejt Arabisë Saudite për bisedime me Princin e Kurorës Mohammed ...

Ushtria izraelite i gjen në Gazë trupat e pajetë të tre pengjeve

 Ushtria izraelite tha të premten se i ka gjetur në Gazë trupat e tre pengjeve izraelite që ishin vrarë më 7 tetor nga Hamasi – grupi i shpallur terrorist nga Shtetet e ...

Në Izrael mbahen protesta antiqeveritare, marrin pjesë edhe familjarë të pengjeve të mbajtura nga Hamasi

Familjarë të pengjeve kanë marrë pjesë në protesta të reja antiqeveritare në disa qytete anembanë Izraelit të shtunën me 11.05.2024, duke kërkuar lirimin e të gjithë pengjeve të mbajtura ...

Izraeli përsëri urdhëron palestinezët të evakuohen nga Rafahu

Izraeli i ka urdhëruar të shtunën palestinezët në disa pjesë të tjera të qytetit jugor Rafah në Rripin e Gazës, të evakuohen dhe të shkojnë në, ...

Sa të rëndësishme janë armët e SHBA-së për Izraelin?

Shtetet e Bashkuara janë furnizueset më të mëdha të Izraelit me armë. Ato e kanë ndihmuar atë të ndërtojë një nga ushtritë më të sofistikuara në botë.

OKB: Rreth 80.000 njerëz u larguan nga qyteti Rafah

Rreth 80.000 njerëz u larguan nga qyteti Rafah i Gazës që nga e hëna, tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët Palestinezë (UNRWA).

Biden: Nuk do ta furnizoj Izraelin me armë për ta goditur qytetin Rafah

Presidenti Joe Biden tha të mërkurën se nuk do ta furnizonte Izraelin me armë sulmuese që mund t'i përdor për të nisur një sulm në Rafah, ...

Qeveria e Netanyahut voton mbylljen e kanalit Al Jazeera në Izrael

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu tha se operimi i rrjetit të lajmeve Al Jazeera me bazë në Katar do të mbyllen në shtetin e tij.