Kryeministri polak: Polonia nuk do të armatosë më Ukrainën 

Polonia zyrtare ka thënë të mërkurën se nuk do të armatosë më Ukrainën dhe përkundrazi do të fokusohet në mbrojtjen e saj, pasi dy aleatët u përplasën në një moment kyç në luftën kundër Kievit kundër pushtimit nga Rusia. Në një mosmarrëveshje në rritje për eksportet e grurit nga Ukraina, Polonia e ka ftuar ambasadorin ukrainas për të protestuar ndaj komenteve të Zelenskiy në OKB.

Ndërkohë, zhvillime tjera në dhe rreth luftës në Ukrainë, jane si në vijim: 

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, iu drejtua Këshillit të Sigurimit të OKB-së të mërkurën, duke thënë se ka pasur 574 ditë “dhimbje, humbje dhe luftë” që nga pushtimi i Rusisë në vendin e tij. Ai tha se popujt dhe qeveritë e kanë humbur besimin në aftësinë dhe vullnetin e OKB-së për t’i mbrojtur kufijtë sovranë dhe se OKB-ja kishte qenë “joefektive”, por se është “e aftë për më shumë”.

Zelenskiy bëri thirrje që Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së t’i jepet fuqi për ta tejkaluar të drejtën e vetos të mbajtur nga Rusia, duke e quajtur atë një “hap të domosdoshëm”. Sipas tij, “është e pamundur të ndalet lufta, sepse të gjitha përpjekjet vihen në veton nga agresori, ose ata që e falin agresorin”.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, e akuzoi Perëndimin se po i drejtohet “në mënyrë selektive” normave dhe parimeve të OKB-së rast pas rasti “bazuar në nevojat e tyre gjeopolitike rajonale”. Duke folur në këshillin e sigurimit të OKB-së, ai tha se kjo kishte rezultuar në “lëkundje të stabilitetit global” dhe “përkeqësim të vatrave të reja të tensioneve” që rrezikonin konfliktin global.

Më shumë se një duzinë vendesh evropiane, si dhe Australia dhe Kanadaja, i kërkuan Gjykatës Botërore të mërkurën të vendosë nëse ajo ka juridiksion në një çështje të ngritur nga Kievi që pretendon se Rusia ka abuzuar me konventën e gjenocidit për të ofruar një pretekst për pushtimin e Ukrainës. Ukraina e çoi çështjen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ), gjykata më e lartë e OKB-së për mosmarrëveshjet midis shteteve, disa ditë pasi Rusia nisi një luftë në shkallë të plotë ndaj Ukrainës më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi, në një fjalim të gjatë para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, e akuzoi SHBA-në për provokim të dhunës në Ukrainë, duke shkaktuar protesta nga përfaqësuesi i Izraelit në OKB.

Rusia i ka shënjestruar “qëllimisht dhe në mënyrë të përsëritur” objektet mjekësore në qytetin ukrainas Kherson, duke shkaktuar dëme në spitalet e fëmijëve, repartet e maternitetit dhe një klinikë rajonale, sipas një studimi të ri.

Hetimi suedez për sabotimin e Nord Stream vitin e kaluar është në një fazë të ndjeshme dhe hetuesi, Mats Ljungqvist, shpreson ta përfundojë atë përpara fundit të vitit, tha ai për Reuters të mërkurën.

Zonja e parë e Ukrainës u bëri thirrje udhëheqësve botërorë të martën që të ndihmojnë në kthimin e fëmijëve ukrainas të marrë me forcë në Rusi, ku ajo tha se ata ishin duke u indoktrinuar dhe privuar nga identiteti i tyre kombëtar. Duke folur në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Olena Zelenska tha se më shumë se 19,000 fëmijë ukrainas janë transferuar me forcë ose janë dëbuar në Rusi ose në territoret e pushtuara.

Ukraina pretendon se ka rrëzuar 17 drone gjatë natës të martën. Forcat ajrore raportuan se trupat ruse kanë nisur gjithsej 24 mjete ajrore pa pilot në Ukrainë. Ukraina raportoi se Rusia goditi një rafineri nafte në Kremenchuk, duke shkaktuar një zjarr dhe duke ndërprerë operacionet.

Presidenti i Brazilit Luiz Inácio Lula da Silva u takua të mërkurën për më shumë se një orë me Zelenskiyn dhe i diskutoi mënyrat për të arritur një fund paqësor të luftës në Ukrainë, pas takimit të tyre në Nju Jork në margjinat e asamblesë së përgjithshme të OKB-së./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala