Postet nga: greqia

Beleri zgjidhet eurodeputet i Greqisë, ndërsa pret në burg vendimin e Apelit në Shqipëri

Kryetari i zgjedhur i bashkisë së Himarës Fredi Beleri është në mesin e fituesve nga lista e kandidatëve për eurodeputet, të Partisë “Demokracia e Re “ të kryeministrit ...

Ashpërsohet retorika mes Shkupit dhe Athinës për Marrëveshjen e Prespës

Nuk ka hapësirë për lëshime. Greqia do të monitorojë me vëmendje situatën nga afër në Maqedoninë e Veriut. Kërkojmë nga Qeveria dhe presidenti ...

Presidenca maqedonase e justifikon përdorimin e emrit "Maqedoni"

“Presidentja maqedonase në daljet e saj publike ka të drejtë të përdorë emrin 'Maqedoni', si akt i së drejtës personale për vetëvendosje dhe vetidentifikim, duke respektuar ...

Maqedoni e Veriut: A po rindizet konflikti për emrin me Greqinë?

Pas vitesh grindjeje me Greqinë u zgjidh konflikti për emrin e ri, Maqedoni e Veriut, pas ujdisë. Por presidentja e re e vendit, Siljanovska-Davkova duket se po e rihap ...

Rama në Athinë: Me Greqinë të ecim përpara si të barabartë

Marrëdhëniet shqiptaro-greke dhe nevoja e përmirësimit të tyre, jo vetëm në dobi të dy vendeve, por gjithë rajonit, ishin në qendër të një fjale ...

Edi Rama viziton Greqinë, do të takohet me shqiptarët në Athinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po qëndron për vizitë në Greqi.

Greqia shton kapacitetet për të luftuar zjarret masive

Këtë vit, Greqia po e dyfishon numrin e zjarrfikësve në njësitë e specializuara, duke e rritur atë në 1.300, si dhe po miraton përdorimin e taktikave të ...

Për shkak të grevës nesër mbyllen kufijtë e Greqisë, MPJD: Shtetasit e Kosovës për informata të kontaktojnë Zyrën e Kosovës në Athinë

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka njoftuar të gjithë qytetarët e Kosovës se nesër do të mbyllen të gjithë kufijtë e Greqisë , pë...