Postet nga: Antony Bliken

Blinken u thotë Izraelit dhe Hamasit se “ka ardhur koha” për armëpushim

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, takoi liderët izraelitë më 1 maj, gjatë vizitës së tij në Izrael, dhe i tha presidentit të vendit se “ka ardhur koha” pë...

Haradinaj i kërkon Kurtit t’i përfill kërkesat e Blinkenit

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që t’i përfillë këshillat e sekretarit ...

Netanjahu: Izraeli nuk pranon marrëveshje bërthamore me Iranin

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu tha të dielën se ai i përsëriti Sekretarit amerikan të Shtetit Antony Blinken kundërshtimin e Izraelit ndaj një marrëveshjeje bërthamore ...

Thirrjet në vesh të shurdhër

Kërkesat e ndërkombëtarëve për kryeministrin Kurti për të shtensionuar situatën në katër komunat me shumicë serbe deri më tani nuk janë zbatuar, ...

Mbështetja për Ukrainën, temë diskutimi në takimin e NATO-s javën që vjen

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken shkon të hënën në Bruksel për të marrë pjesë në takimin e ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të ...

Debati rreth 'mospërfshirjes' së gruas me mbulesë në fotografitë e takimit në SHBA, flasin nga Presidenca dhe Qeveria

Publikimi i fotografive nga pritja në Departamentin amerikan të Shtetit e sekretarit të DASH-it, Antony Blinken për presidenten e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministrin, Albin Kurti, ka nxitur ...

Blinken: SHBA mbeshtet integrimin euroatlantik të Kosovës dhe dialogun Kosovë-Serbi

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka reaguar pas takimit të djeshem me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti në Uashington D.C.

Osmani e Kurti pas takimit me Blinken: Biseduam për anëtarsmin në NATO e dialogun me Serbinë

Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti, kanë thënë se në takimin me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken kanë diskutuar edhe për anëtarësimin e Kosovë...