Postet nga: ukraina

Ndalohet shtetasi i Ukrainës për kalim ilegal të kufirit

Policia njofton se në pikën kufitarë në Merdare është arrestuar një shtetas i Ukrainës, pasi që i njëjti ka kaluar ilegalisht kufirin.

Putin fajëson Ukrainën për konfrontimin në det

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, fajësoi Kievin për një konfrontim, në të cilin roja bregdetare ruse hapi zjarr ndaj anijeve të Ukrainës, duke aneksuar tri sosh dhe ...

Konflikti në Ukrainë e zhvendos ndeshjen e Europa Leagues (Foto)

Paneli i emergjencave të UEFA-s sot ka marrë vendim që ndeshjen ndërmjet Vorskla Poltavas dhe Arsenalit ta zhvendosi nga qyteti i Poltavas, në stadiumin “Olimpik të Kieves”, kjo pas ...

Ukraina kërcënon me largim nga INTERPOL-i

Ministri i Brendshëm i Ukrainës, Arsen Avakov, tha se vendi i tij do të konsiderojë pezullimin e anëtarësisë në Interpol - agjencinë ndërkombëtare të ...

Kosova i del në krah Ukrainës në lidhje me sovranitetin e saj

Kosova e mbështet Ukrainën si shtet të pavarur e sovran dhe integritet territorial brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht dhe nuk i përkrah zgjedhjet ...

Armët e Reja për Ukrainën ‘Do të Ndihmojnë Arritjen e Paqes’

Senatori amerikan, Rob Portman, tha se armët e avancuara anti-tank të SHBA-së do t’i mundësojnë Ukrainës të mbrohet më mirë kundër agresionit rus.

Tillerson dhe Lavrov Biseduan për Korenë Veriore, Ukrainën dhe Sirinë

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, dhe ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, kanë biseduar sot me telefon për krizat aktuale në Siri, Korenë Veriore dhe Ukrainë, ...

SHBA Furnizon me Armë Ukrainën për Zmbrapsje të Agresionit

Shtetet e Bashkuara thonë se kanë vendosur që Ukrainën ta furnizojnë me “kapacitete të forcuara mbrojtëse” për ta ndihmuar “në zmbrapjen e mëtejshme të agresionit”.