Postet nga: ukraina

Një media e pavarur ruse dokumenton mbi 50 mijë të vdekur mes ushtarëve rusë

Një media e pavarur ruse ka dokumentuar më shumë se 50 mijë vdekje mes personelit ushtarak rus që kur filloi agresioni ndaj Ukrainës më shumë se dy vjet më parë ...

Parlamenti ukrainas miraton Ligjin e ri për mobilizim

Parlamenti ukrainas ka miratuar Ligjin për mobilizimin ushtarak që do të rrisë numrin e trupave, thanë dy ligjvënës, përderisa vendi po përballet me problemin e ...

Blinken dhe Cameron u kërkojnë ligjvënësve republikanë zhbllokimin e ndihmës për Ukrainën

Sekretari i Jashtëm i Britanisë, David Cameron u takua me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken në Uashington, në kuadër të përpjekjeve për të nxitur miratimin ...

Gjenerali amerikan, Kongresit: Ukraina nuk mund ta përballojë vetë luftën

Gjenerali i lartë amerikan, Christopher Cavoli, ka paralajmëruar se Ukraina nuk do të mund ta përballojë e vetme luftën kundër Rusisë, teksa një paketë masive e ...

Zvicra do të organizojë konferencë ndërkombëtare për paqe në Ukrainë

Qeveria e Zvicrës ka thënë të mërkurën se do të jetë nikoqire e një konference ndërkombëtare të nivelit të lartë në muajin qershor pë...

Iniciativa e BE-së për t’i dërguar paratë ruse në Ukrainë

Bashkimi Evropian është duke iu afruar një vendimi historik që parasheh shfrytëzimin e aseteve të ngrira ruse për t’i ndihmuar Ukrainës.

Rusia raportohet se synon të rekrutojë 400 mijë ushtarë këtë vit

Rusia synon të kontraktojë 400.000 ushtarë të rinj këtë vit, për t’i forcuar forcat e saj që kanë pësuar humbje të mëdha në luftën në ...

Sekretari Cameron në SHBA për të nxitur zhbllokimin e ndihmës për Ukrainën

Sekretari i Jashtëm britanik, David Cameron, ndodhet në Uashington të martën për të ushtruar trysni ndaj zyrtarëve të lartë republikanë për të zhbllokuar ndihmën ...