Postet nga: polonia

Polonia thotë se deri në 40 vende mund t'i bojkotojnë Lojërat Olimpike

Deri në 40 vende mund t'i bojkotojnë Lojërat Olimpike të vitit të ardhshëm, tha ministri polak i Sportit dhe Turizmit, Kamil Bortniczuk.

Polonia rekruton numër “rekord” të ushtarëve pas pushtimit rus të Ukrainës

Forcat e armatosura të Polonisë kanë rekrutuar numrin më të madh të ushtarëve që nga viti 2008, pasi pushtimi rus i Ukrainës ka ngjallur interes më të madh pë...

Gjermania është bërë një pengesë në zemër të Evropës

Olaf Scholz, në realitet nuk dëshiron t'i dërgojë Ukrainës tanke luftarake. Ky është thelbi i politikës së Gjermanisë për eksportet e armëve, sapo të ...

Gjermania nuk ka asnjë justifikim për të mos dërguar tanke në Ukrainë

Kur një njeri bie në një gropë, këshilla më e mirë për të do të ishte të ndalojë së gërmuari. Kur një kancelar gjerman bie në një ...

Ministri i Jashtëm gjerman: Gjermania nuk do ta 'pengojë' Poloninë që të dërgojë tanke Leopard në Ukrainë

Pushtimi rus i Ukrainës filloi më 24 shkurt të vitit 2022. Sulmet nga forcat ruse u raportuan në qytetet kryesore anembanë Ukrainës, duke përfshirë edhe kryeqytetin Kiev. 

Polonia kritikon Gjermaninë lidhur me tanket për Ukrainën

Kryeministri i Polonisë më 22 janar kritikoi vendimin e Gjermanisë për të mos furnizuar Ukrainën me tanke Leopard, duke thënë se ky qëndrim i Berlinit është “i ...

Mehaj: Jemi të gatshëm të trajnojmë trupat ukrainase dhe polake në fushën e deminimit dhe kërkim-shpëtimit

Në vazhdën e takimeve me përfaqësuesit e shteteve pjesëmarrëse në Forumin Ndërkombëtar të Sigurisë, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka takuar Shefin e ...

Ukraina ndoshta do të ketë qasje në vendin e shpërthimit, thotë zyrtari polak

Ukraina ka të ngjarë të ketë qasje në vendin në Poloninë juglindore ku një raketë vrau dy persona, tha të enjten këshilltari i lartë i presidentit polak për ...