Postet nga: Kina

Pekini teston miliona banorë pas shpërthimit të ri të COVID-19

Autoritetet në kryeqytetin kinez, Pekin kanë rritur të hënën përpjekjet për të penguar përhapjen e koronavirusit, pas identifikimit të një shpërthimi të ri në ...

Takimi mbi sigurinë në Singapor, SHBA dhe aleatët mosmarrëveshje me Kinën

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre shkëmbyen akuza me Kinën në një takim të rëndësishëm mbi sigurinë që po mbahet të shtunën ...

Airbnb do të largohet nga Kina

Kompania Airbnb nuk do të ofrojë më shërbime në Kinë, ku politika për zero raste të infektimit me koronavirus, nënkupton se masat izoluese janë duke vazhduar.

Biden: Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen ushtarakisht nëse Kina sulmon Tajvanin

Shtetet e Bashkuara do të ishin të gatshme të ndërhynin ushtarakisht nëse Kina do ta sulmonte Tajvanin. Kështu deklaroi Presidenti Joe Biden gjatë një konference për ...

E ardhme e pasigurt për autostradën në Mal të Zi

Tetë vjet pas nënshkrimit të kontratës është duke u finalizuar seksioni fillestar i një autostrade kontroverse në Mal të Zi, ndonëse vazhdon të ketë pyetje të vazhdueshme ...

Kanadaja ndalon kompaninë kineze Huawei nga rrjeti 5G

Kompanitë që shpërndajnë rrjetin nuk do të lejohen që të instalojnë pajisje të kompanisë Huawei në rrjetet e tyre me shpejtësi të lartë 5G, tha Qeveria kanadeze, duke ...

Pekini izolon më shumë banorë për të luftuar COVID-19

Autoritetet në Pekin kanë izoluar më shumë banorë nëpër shtëpitë e tyre, në kuadër të përpjekjeve të tri javëve të fundit për të ...

Burgu më i madh në botë: Ujgurët në Kinë përbëjnë shkallën më të lartë të të burgosurve në botë

Një në 25 persona dënohet me burg për akuza të lidhura me terrorizmin në Konasheher, provincën Xinjiang, ku partia komuniste kineze ushtron represion mbi pakicën myslimane.