// E premte ORA 21:20

0

21 Janar 2019

Rrjetet shqiptaro-serbe të kontrabandës në veri

kontrabanda ne veri

Të premten, emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi pjesën e dytë të hulumtimit gjashtëmujor për lidhjet e kontrabandës me policinë në Leposaviq e Zubin Potok.

Hulumtimi sjell pamje ekskluzive të transportit të mallrave nga Serbia për në Kosovë nëpër rrugët ilegale. Ekipi ka filmuar ekskluzivisht pamje nga kamionët e mbushur me kontrabandë të cilët qarkullojnë para syve të policisë.

Hulumtimi sjell lidhjet e bashkëpunimit në mes kontrabandisteve nga Vushtrria e Mitrovica me kontrabandistët nga Zubin Potoku.

Gjithashtu në hulumtim tregohen edhe çmimet e naftës në Zubin Potok dhe blerësit e saj dhe format se si mund të kontaktohen familjar të eprorëve të policisë të cilët shoqërojnë kontrabandën.

Hulumtuesit kanë vendosur kamera të cilat kanë filmuar me ditë të tëra rrugët ilegale duke filmuar në flagrancë dhjetëra kamionë të kontrabandës.

Reportazhi hulumtues sjell pamjet ekskluzive ku ekipi i “Drejtësia në Kosovë” zbulon kamionët e kontrabanduar me lopë.

Tutje në reportazh, mund të mësoni se nga cilat zona janë kontrabanduesit dhe si edhe pas vendosjes së taksës 100% ndaj produkteve serbe, ato vazhdojnë të futen në Kosovë në mënyrë ilegale.

Të fund të emisionit mund të ndiqni edhe aksionin e policisë në rubrikën “Policia”.

NDËRLIDHUR

 

Prokuroria: Hetimet për katër të kthyerit nga Siria kishin nisur më herët

Katër burra , shtetas kosovarë që u kthyen nga Siria po mbahen në ndalim policor. Lidhur me ta, Prokuroria Speciale kishte nisur hetimet nën dyshimet për vepra të terrorizmit dhe pjesëmarrjes në luftëra të huaja. Sipas Prokurorisë, hetimet për ta ishin pezulluar për shkak se këta persona kanë qenë të paqasshëm deri më tani që […]

Të kthyerit
 

 Foto nga qendra ku po mbahen gratë dhe fëmijët e kthyer nga Siria

104 gra dhe fëmijë që janë kthyer mbrëmë nga Siria për në Kosovë janë vendosur në Qendrën e Azilkërkuesve në Vranidoll. KALLXO.com ka siguruar fotografi nga jashtë qendrës. Hapësira është rrethuar dhe po mbahet në mbikëqyrje të rreptë nga Njësia Speciale e Policisë së Kosovës.     Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Të kthyerit
 

Thaçi: Kthimi i kosovarëve nga Siria punë e mrekullueshme e institucioneve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përshëndetur kthimin e kosovarëve nga Siria. Ai nëpërmjet një postimi në Facebook ka thënë se kjo u bë e mundur falë një pune të mrekullueshme të institucioneve tona në bashkëpunim të ngushtë me partnerët ndërkombëtarë. “Tani është shumë i rëndësishëm trajtimi me profesionalizëm i të gjithë të kthyerve. Po […]

Lëvizja "Vetëvendosje"
 

VV: PDK-ja po pengon procesin e denoncimit të Serbisë për krimet e luftës në Kosovë

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi dhe Saranda Bogujevci kanë kërkuar që Partia Demokratike e Kosovës të mos vazhdojë të pengojë punën që po tentohet të bëhet, për denoncimin e shtetit të Serbisë për krimet e luftës në Kosovë. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi tha se pas iniciativës për harmonizimin e një rezolute për […]

Siria
 

Nëntë fëmijë të kthyer nga Siria me prindër të vdekur në luftë

Nëntë nga 74 fëmijët kosovarë që u kthyen dje nga Siria humbën prindërit e tyre në luftë. Kështu ka bërë të ditur Drejtori i Policisë, Rashit Qalaj kur po jepte detajet e operacionit të kthimit. “Janë kthyer në Kosovë 110 shtetas kosovarë, prej tyre 4 luftëtarë, 32 gra dhe 74 fëmijë, përfshirë këtu 9 fëmijë […]

ShBA
 

ShBA-ja përgëzon Kosovën për të kthyerit nga Siria

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka përgëzuar Kosovën për operacionin e mbrëmshëm që solli në Kosovë 110 shtetas që po qëndronin në Siri. Katër prej tyre supozohet se kanë qenë luftëtarë të ISIS-it ndërsa pjesa tjetër janë gra dhe fëmijë. “Me këtë riatdhesim, Kosova po vendos një standard të rëndësishëm për të gjithë […]

TË FUNDIT

 

Prokuroria: Hetimet për katër të kthyerit nga Siria kishin nisur më herët

Katër burra , shtetas kosovarë që u kthyen nga Siria po mbahen në ndalim policor. Lidhur me ta, Prokuroria Speciale kishte nisur hetimet nën dyshimet për vepra të terrorizmit dhe pjesëmarrjes në luftëra të huaja. Sipas Prokurorisë, hetimet për ta ishin pezulluar për shkak se këta persona kanë qenë të paqasshëm deri më tani që […]

Të kthyerit
 

 Foto nga qendra ku po mbahen gratë dhe fëmijët e kthyer nga Siria

104 gra dhe fëmijë që janë kthyer mbrëmë nga Siria për në Kosovë janë vendosur në Qendrën e Azilkërkuesve në Vranidoll. KALLXO.com ka siguruar fotografi nga jashtë qendrës. Hapësira është rrethuar dhe po mbahet në mbikëqyrje të rreptë nga Njësia Speciale e Policisë së Kosovës.     Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Të kthyerit
 

Thaçi: Kthimi i kosovarëve nga Siria punë e mrekullueshme e institucioneve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përshëndetur kthimin e kosovarëve nga Siria. Ai nëpërmjet një postimi në Facebook ka thënë se kjo u bë e mundur falë një pune të mrekullueshme të institucioneve tona në bashkëpunim të ngushtë me partnerët ndërkombëtarë. “Tani është shumë i rëndësishëm trajtimi me profesionalizëm i të gjithë të kthyerve. Po […]

Lëvizja "Vetëvendosje"
 

VV: PDK-ja po pengon procesin e denoncimit të Serbisë për krimet e luftës në Kosovë

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi dhe Saranda Bogujevci kanë kërkuar që Partia Demokratike e Kosovës të mos vazhdojë të pengojë punën që po tentohet të bëhet, për denoncimin e shtetit të Serbisë për krimet e luftës në Kosovë. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi tha se pas iniciativës për harmonizimin e një rezolute për […]

Siria
 

Nëntë fëmijë të kthyer nga Siria me prindër të vdekur në luftë

Nëntë nga 74 fëmijët kosovarë që u kthyen dje nga Siria humbën prindërit e tyre në luftë. Kështu ka bërë të ditur Drejtori i Policisë, Rashit Qalaj kur po jepte detajet e operacionit të kthimit. “Janë kthyer në Kosovë 110 shtetas kosovarë, prej tyre 4 luftëtarë, 32 gra dhe 74 fëmijë, përfshirë këtu 9 fëmijë […]

Tash

NA NDIQNI

VV: PDK-ja po pengon procesin e denoncimit të Serbisë për krimet e luftës në Kosovë

by Liridona Ademaj
NA NDIQNI

Send this to a friend