Azerbajxhan nis një operacion 'anti-terrorist' kundër pozicioneve armene në Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani e ka nisur të martën atë që e quan një “operacion anti-terrorist” që ka si shënjestër pozicionet ushtarake armene në rajonin Nagorno-Karabakh dhe zyrtarët në atë zonë raportuan të shtëna me artileri të rëndë rreth kryeqytetit të tij.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi fillimin e operacionit disa orë pasi katër ushtarë dhe dy civilë vdiqën nga shpërthimet e minave tokësore në rajonin e Nagorno-Karabakut. Raportet ngritën shqetësime se një luftë në shkallë të plotë mbi rajonin mund të rifillojë midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, të cilat ishin të përfshirë në luftime të rënda për gjashtë javë në vitin 2020.

Ministria nuk dha menjëherë detaje, por tha se “pozicionet në vijën e frontit dhe pikat e thelluara, afatgjata të qitjes së formacioneve të forcave të armatosura të Armenisë, si dhe mjetet luftarake dhe objektet ushtarake, janë të paafta duke përdorur armë me precizitet të lartë”.

Deklarata e autoriteteve të Azerbajxhanit thotë se “vetëm objektivat legjitime ushtarake janë duke u paaftësuar”.

Megjithatë, zyrtarët armenë etnikë në Nagorno-Karabakh thanë përmes një deklarate se kryeqyteti i rajonit Stepanakert dhe fshatra të tjerë janë “nën granatime intensive”.

Më herët të martën, Azerbajxhani zyrtar tha se gjashtë persona u vranë në dy shpërthime të veçanta në rajonin që është pjesërisht nën kontrollin e forcave etnike armene.

Një deklaratë nga ministria e brendshme e Azerbajxhanit, shërbimi i sigurisë shtetërore dhe prokurori i përgjithshëm tha se dy punonjës të departamentit të autostradave vdiqën para agimit kur automjeti i tyre u hodh në erë nga një minë dhe se një kamion me ushtarë që iu përgjigjën incidentit goditi një minë tjetër, duke i lënë ta vrarë katër të tjerë.

Nagorno-Karabaku dhe territoret e konsiderueshme përreth janë nën kontrollin etnik armen që nga përfundimi i një lufte separatiste në vitin 1994, mirëpo Azerbajxhani i rifitoi vetë territoret dhe pjesët e Nagorno-Karabakut në një luftë gjashtëjavore në vitin 2020. Ajo luftë përfundoi me një armëpushim që vendosi një kontingjent paqeruajtës rus në Nagorno-Karabakh.

Megjithatë, Azerbajxhani pretendon se Armenia ka kontrabanduar armë që atëherë. Pretendimet çuan në një bllokadë të rrugës që lidh Nagorno-Karabakun me Armeninë, duke shkaktuar mungesa të mëdha ushqimore dhe ilaçesh në rajon.

Dërgesat e Kryqit të Kuq me miell dhe furnizime mjekësore arritën në Nagorno-Karabakh të hënën, por zyrtarët lokalë thanë se lidhjet rrugore me rajonin nuk janë plotësisht të hapura.

Armiqësitë vijnë në mes të tensioneve të larta midis Armenisë dhe aleatit të saj të gjatë, Rusisë. Armenia është ankuar vazhdimisht se forca paqeruajtëse ruse prej 3000 trupash nuk ka qenë në gjendje ose nuk dëshironte ta mbante të hapur rrugën për në Armeni, edhe pse kjo detyrë ishte përcaktuar në marrëveshjen që i dha fund luftës së vitit 2020.

Armenia e ka zemëruar gjithashtu Rusinë, e cila mban një bazë ushtarake në këtë vend, duke mbajtur stërvitje ushtarake me Shtetet e Bashkuara këtë muaj dhe duke votuar pro-ratifikimit të Konventës së Romës që krijoi Gjykatën Penale Ndërkombëtare, e cila e ka paditur presidentin rus Vladimir Putin.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova i mohoi të martën pretendimet se Rusia ishte informuar paraprakisht për qëllimin e Azerbajxhanit për të kryer operacionin, duke thënë se paqeruajtësit u njoftuan vetëm “disa minuta” para fillimit të tij./Associated Press

Përgatiti: Nuhi Shala