Postet nga: Amerika

Që nga fillimi i luftës, Amerika i ofroi ndihmë ushtarake Ukrainës në vlerë prej 3.8 miliardë dollarësh

Këshilli i Sigurimit i OKB-së e ka lëshuar deklaratën e tij të parë për luftën në Ukrainë, mirëpo nuk i ka përdorur fjalë...

Zelenskyy pritet t’i kërkojë më shumë armë Amerikës

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, njoftoi se Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austi, do të vizitojnë kryeqytetin Kiev, gjatë ditës së sotme.

Biden - ushtarëve amerikanë në Poloni: Djali im ka qëndruar në Kosovë për 6 muaj

President i ShBA, Joe Biden gjatë një vizite në Poloni, u takua me trupat amerikane që po qëndrojnë atje.

Berlini do të blejë avionë luftarakë amerikanë të tipit F-35

Gjermania ka në plan të blejë rreth 35 avionë luftarakë amerikanë të modelit F-35 dhe 15 avionë të tipit Eurofighter, tha të hënën një burim i parlamentit gjerman. Vendimi i ...

'Evropë ndërroje flamurin, merre atë të SHBA-së që çdo herë mbrojti lirinë e popujve të robëruar'

Ka aq shumë vite, që para syve të Evropës, rritej dhe zhvillohej diktatori i sotëm, Putini, apo ujku i hirtë. Me vite ndodhnin aq tragjedi para syve te ...

Kosova ende nuk ka aplikuar në NATO

Shteti i Kosovës ende nuk ka aplikuar formalisht për anëtarësim në organizatën më të madhe të sigurisë në botë - NATO.

Ambasadori amerikan: ShBA dhe Kosova qëndrojnë bashkë për Ukrainën

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeff Hovenier ka deklaruar se ShBA-të dhe Kosova qëndrojnë të bashkuar me Ukrainën, në kohën e tensioneve ...

Pse po vazhdojnë të rriten çmimet në Amerikë?

Rritja e çmimeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka vazhduar edhe në fillim të këtij viti. Një tjetër masë kryesore e inflacionit tregoi se çmimet u ...