Postet nga: Armenia

Armenia ia kthen Azerbajxhanit katër fshatra kufitare

Armenia ia ka kthyer Azerbajxhanit katër fshatra kufitare, të cilat i kishte marrë nën kontroll dekada më parë. Ky njoftim, që u konfirmua nga Armenia më 24 maj, shihet ...

SHBA-ja dhe BE-ja i premtojnë fonde Armenisë

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian janë zotuar se do t’i japin qindra miliona dollarë Armenisë, teksa Jerevani po shikon kah Perëndimi pas prishjes së raporteve me aleaten ...

Kosova triumfon kundër Armenisë në ndeshjen miqësore

Kombëtarja e Kosovës në futboll ka zhvilluar ndeshjen e parë miqësore për vitin 2024 kundër Armenisë.

Vdes një ushtar rus pasi u qëllua me armë në një bazë ushtarake në Armeni

Një ushtar rus ka vdekur të mërkurën, pasi ishte qëlluar më armë zjarri në bazën ushtarake të Rusisë në qytetin veriperëndimor të Armenisë, Gumri.

Gjermania nikoqire e bisedimeve për paqe mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Gjermania i mirëpriti ministrat e Jashtëm të Azerbajxhanit dhe Armenisë për bisedime dyditore të mërkurën, pesë muaj pasi Azerbajxhani e rimori rajonin e vet, Karabak, ...

Azerbajxhani dhe Armenia pajtohen për disa hapa drejt ndërtimit të besimit

Azerbajxhani i ka liruar 32 ushtarë armenë më 7 dhjetor, derisa Armenia i ka liruar dy azerbajxhanas, sipas një deklarate të përbashkët prej dy shteteve, që ka përcaktuar hapa ...

Franca pranon të dërgojë pajisje ushtarake në Armeni

Ministrja e Jashtme franceze Catherine Colonna ka deklaruar gjatë një vizite në Armeni të martën se Parisi zyrtar ka rënë dakord të dorëzojë pajisje ushtarake për ...

Rajoni Nagorno-Karabakh do të pushojë së ekzistuari nga viti tjetër  

Republika e vetëshpallur e Nagorno-Karabakut do të pushojë së ekzistuari nga viti i ardhshëm pasi presidenti i saj nënshkroi një dekret për shpërbërjen e ...