Foto:ZKM

Kurti bisedon me këshilltarin e Biden: Kërkova ndihmë të shtuar kundër planeve luftarake të Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar një bisedë telefonike me këshilltarin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, Jake Sullivan.

Kurti ka thënë se në telefonatë ka falënderuar SHBA-në për mbështetje dhe ka kërkuar ndihmë të shtuar kundër planeve luftarake të Serbisë.

“Kisha një thirrje inkurajuese me presidentin Joe Biden dhe Sullivan. I falënderova SHBA-në për mbështetjen ndaj sigurisë kufitare të Kosovës dhe kërkova ndihmë të shtuar kundër planeve luftarake të Serbisë. E sigurova atë për bashkëpunimin e vazhdueshëm të Policisë së Kosovës me KFOR-in dhe se përkushtimi ynë për të mbrojtur të gjithë qytetarët është i palëkundur”- ka shkruar Kurti në platformën X.

Pjesëtari i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, u vra, një tjetër u plagos dhe një tjetër u lëndua, pas një sulmi nga persona të armatosur në Banjskë të Zveçanit, rreth orës 3 të mëngjesit të së dielës.

Policia e Kosovës kishte rrethuar të dyshuarit, rreth 30 persona – pjesëtarë të grupit të armatosur terrorist që gjendeshin në manastirin e Banjskës, derisa sulmet ndaj njësiteve policore vazhduan edhe në mbrëmje.

Organet e rendit konfirmuan se tre sulmues janë vrarë.