Postet nga: Jake Sullivan

Presidentja Osmani takohet me këshilltarin e presidentit Joe Biden

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani,  është takuar sot me 16.06.2024 me këshilltarin për Siguri Kombëtare të Presidentit të SHBA-së, Joe Biden, Jake Sullivan dhe Ambasadorin Michael Carpenter, ...

Jake Sullivan viziton në fundjavë Arabinë Saudite dhe Izraelin

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan udhëton të shtunën drejt Arabisë Saudite për bisedime me Princin e Kurorës Mohammed ...

SHBA paralajmëron për përshkallëzimin e konfliktit në Lindjen e Mesme

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, paralajmëroi të dielën për rrezikun e përshkallëzimit të konfliktit në Lindjen ...

Kurti bisedon me këshilltarin e Biden: Kërkova ndihmë të shtuar kundër planeve luftarake të Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar një bisedë telefonike me këshilltarin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, Jake Sullivan.

Ambasadori amerikan demanton mediat, thotë se Kurti ishte në Shtëpinë e Bardhë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeff Hovenier ka reaguar lidhur me raportimet për pritjen e kryeministrit Kurti nga Këshilltari për Siguri i ...

Kurti nga takimi me këshilltarin e Sigurisë Kombëtare: Dialogu me Serbinë duhet të jetë parimor

Krahas vizitës zyrtare që po zhvillon kryeministri Albin Kurti në SHBA, është pritur në takim nga këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan.

Sullivan: SHBA do t'i dërgojë Ukrainës armët e nevojshme

Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara t'i ofrojnë Ukrainës "armët që i duhen" për t'u mbrojtur nga Rusia, tha të dielën këshilltari i sigurisë kombë...

Zyrtari i Shtëpisë së Bardhë: Rusia mund ta pushtojë Ukrainën “në çdo moment”

Rusia mund ta pushtojë Ukrainën brenda disa ditësh apo javësh, tha këshilltari për siguri kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.