Postet nga: tensionet ne veri

SHBA-ja shqetësohet për tensione të reja në veri, shkak rregullorja e BQK-së për dinarin

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeff Hovenier, ka deklaruar se SHBA e kundërshtojnë zbatimin e rregullores së Bankës Qendrore të Kosovës, e cila parasheh që ...

'Tigrat' vërshojnë si Forcë Rezervë Strategjike e aktivizuar për Kosovën

"Çfarë ndryshimi bën një javë", ishin fjalët e sakta të përdorura nga nënkoloneli Nick Zorab, oficer komandues i Regjimentit Mbretëror të Batalionit të Parë të ...

Michel për marrëdhëniet Kosovë - Serbi: Nuk mund t`i lëmë konfliktet dy palëshe të na mbajnë peng

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel në fjalimin e tij në samitin e Procesit të Berlinit që po mbahet në Tiranë, ka folur edhe për marrëdhëniet ...

Tensionet në veri me ndikim negativ në ekonomi

Trazirat e njëpasnjëshme në veri të Kosovës - zonë e banuar me shumicë serbe - kanë bërë që investitorët ndërkombëtarë të hezitojnë ta ...

Kurti: Arrestimi dhe lirimi i Radoiçiqit të kujton marrëveshjen e Pablo Escobarit me presidentin e Kolumbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur në lidhje me arrestimin e ish-nënkryetarit të Listës Serbe, Millan Radoiçiq, i cili u lirua nga mbajtja, një ditë ...

Kurti për sulmin në Banjskë: Nëse Serbia nuk sanksionohet ndërkombëtarisht, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Serbia duhet të ndëshkohet dhe sanksionohet ndërkombëtarisht për sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës më 24 ...

Ambasadori gjerman për Radoiçiqin: Dikush po mundohet t’ia vë gjithë fajin atij

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Joern Rohde, ka folur rreth zhvillimeve të fundit në veri, ku si pasojë e sulmit terrorist nga një grup i armatosur që sulmoi Policinë e ...

Baerbock e konsideron shqetësuese situatën në Ballkan teksa niset në Shqipëri

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock do të udhëtojë të enjten në Shqipëri, në kohën e rritjes së tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë.