// E premte ORA 21:20

6,357

17 Dhjetor 2017

Gratë, Viktimat e Pabarazisë

Drejtësia në Kosovë

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin i cili tregon për gjendjen në të cilën jetojnë shumë gra në Kosovë, sidomos për ato gra të cilat nuk kanë prona të regjistruara në emrin e tyre.

Hulumtimi flet për problemet në vonesat në plotësimin dhe zbatimin e legjislacionit, ku  hyjnë edhe shumë ligje që rregullojnë të drejtat pronësore dhe procedurat për të fituar të drejtën themelore, atë të trashëgimit të pronës.

Poashtu të gjeturat në teren dëshmojnë se gratë viktima të dhunës në mungesë të pronave detyrohen të braktisin shtëpitë dhe të ballafaqohen më vështirësi në sigurimin  strehimit dhe të jetesës për vete dhe fëmijët e tyre.

Hulumtimi i ekipit të “Drejtësia në Kosovë” tregon edhe për njerëzit e ligjit, gjyqtarët dhe prokurorët, për regjistrimin e pasurive të tyre sipas ligjeve në fuqi.

Po ashtu emisioni sjell dhe intervistat me përfaqësuesit e organizatave të shoqërisë civile të cilët kanë dhënë rekomandimet e tyre për rregullimin e ligjeve që do të garantonin që pronat të regjistrohen në emrin e të dy bashkëshortëve dhe poashtu do t’u garantojë të drejtën e grave dhe vajzave në trashëgimi.

Në fund të emisionit në rubrikën “Policia” shfaqen pamje ekskluzive nga aksioni i policisë në kapjen e 130 kilogramëve narkotikë. Pamjet ekskluzive tregojnë për teknikat dhe mënyrën që kanë përdorur trafikantët në fshehjen e narkotikëve.

NDËRLIDHUR

gjykata speciale
 

Vala e re e Gjykatës Speciale: Jakup Krasniqi ftohet të intervistohet.

Ish zëdhënësi dhe anëtari i shtabit të përgjithshëm të UÇK-së Jakup Krasniqi është ftuar të paraqitet me 24 korrik në Gjykatën Speciale. Lajmi për ftesën është bërë publik nga vet Krasniqi në një postim në Facebook ndërsa vie pas thirrjes së kryeministrit në dorëheqje Ramush Haradinaj dhe këshilltarit të presidentit  Bislim Zyrapi. Postimi i plotë […]

doreheqja e ramush haradinajt
 

Balje – Haradinajt: Gjithmonë do të jesh kryeministri ynë

  Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje ka reaguar lidhur me dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga posti i Kryeministrit. Deputetja përmes Facebookut ka shkruar se Ramush Haradinaj gjithmonë do të jetë Kryeministri ynë. “Pa marrë parasysh ti gjithmonë do të jesh Kryeministri ynë. Faleminderit për bashkëpunimin përgjatë këtyre viteve. Respekt për Ramush Haradinajn”, ka […]

Albin Kurti
 

Kurti paralajmëron Thaçin që menjëherë ta caktoj datën e zgjedhjeve

Albin Kurti, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, ka kërkuar nga presidenti i vendit Hashim Thaçi që menjëherë të thërret takimin me përfaqësuesit e partive politike në vend për ta caktuar datën e zgjedhjeve. Këto deklarata Kurti i bëri në një konferencë për media një ditë pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit, pas ftesës […]

TAKSA NDAJ SERBISE
 

Serbia pret heqjen e taksës pas dorëheqjes së Haradinajt

Dorëheqja e parevokueshme dje e, tanimë, ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, për shkak të ftesës që ka marrë nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale më qendër në Hagë për të dhënë dëshminë e tij në cilësinë e të dyshuarit, mund të zhbllokojë dhe njëkohësisht të rinisë bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Poashtu edhe taksa e vendosur […]

Sulmi
 

LVV reagon pas sulmit ndaj aktivistëve gjatë rrënimit në ‘Abi Çarshia’

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar lidhur me sulmin që ka ndodhur dje në Prizren ndaj pesë aktivistëve të kësaj Lëvizje. LVV-së, pretendon se sulmi ndaj aktivistëve të cilët kanë pasuar lëndime ka ardhur me urdhër të pronarëve të “Abi Çarshia” gjatë kohës sa ishte duke ndodhur rrënimi i objekteve pa leje nga ana e Komunës së […]

Ngacmimi seksual
 

73 vjeçari arrestohet pasi ngacmoi seksualisht dy vajza të mitura

Një 73 vjeçar është ndaluar nga Policia e Shtetit në Tiranë, nën dyshimet për ngacmim seksual. Siç ka njoftuar Policia, i njëjti dyshohet se ka kryer vepra të turpshme para dy fëmijëve (vajza) të mitura. Njoftimi i plotë i Policisë së Shtetit: Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 3, kanë ndaluar […]

TË FUNDIT

gjykata speciale
 

Vala e re e Gjykatës Speciale: Jakup Krasniqi ftohet të intervistohet.

Ish zëdhënësi dhe anëtari i shtabit të përgjithshëm të UÇK-së Jakup Krasniqi është ftuar të paraqitet me 24 korrik në Gjykatën Speciale. Lajmi për ftesën është bërë publik nga vet Krasniqi në një postim në Facebook ndërsa vie pas thirrjes së kryeministrit në dorëheqje Ramush Haradinaj dhe këshilltarit të presidentit  Bislim Zyrapi. Postimi i plotë […]

doreheqja e ramush haradinajt
 

Balje – Haradinajt: Gjithmonë do të jesh kryeministri ynë

  Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje ka reaguar lidhur me dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga posti i Kryeministrit. Deputetja përmes Facebookut ka shkruar se Ramush Haradinaj gjithmonë do të jetë Kryeministri ynë. “Pa marrë parasysh ti gjithmonë do të jesh Kryeministri ynë. Faleminderit për bashkëpunimin përgjatë këtyre viteve. Respekt për Ramush Haradinajn”, ka […]

Albin Kurti
 

Kurti paralajmëron Thaçin që menjëherë ta caktoj datën e zgjedhjeve

Albin Kurti, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, ka kërkuar nga presidenti i vendit Hashim Thaçi që menjëherë të thërret takimin me përfaqësuesit e partive politike në vend për ta caktuar datën e zgjedhjeve. Këto deklarata Kurti i bëri në një konferencë për media një ditë pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit, pas ftesës […]

TAKSA NDAJ SERBISE
 

Serbia pret heqjen e taksës pas dorëheqjes së Haradinajt

Dorëheqja e parevokueshme dje e, tanimë, ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, për shkak të ftesës që ka marrë nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale më qendër në Hagë për të dhënë dëshminë e tij në cilësinë e të dyshuarit, mund të zhbllokojë dhe njëkohësisht të rinisë bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Poashtu edhe taksa e vendosur […]

Sulmi
 

LVV reagon pas sulmit ndaj aktivistëve gjatë rrënimit në ‘Abi Çarshia’

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar lidhur me sulmin që ka ndodhur dje në Prizren ndaj pesë aktivistëve të kësaj Lëvizje. LVV-së, pretendon se sulmi ndaj aktivistëve të cilët kanë pasuar lëndime ka ardhur me urdhër të pronarëve të “Abi Çarshia” gjatë kohës sa ishte duke ndodhur rrënimi i objekteve pa leje nga ana e Komunës së […]

VoA
 

Departamenti amerikan i Shtetit deklarohet rreth dorëheqjes së Haradinajt

Departamenti amerikan i Shtetit tha në një deklaratë të shkurtër për Zërin e Amerikës se ka mësuar që Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit të Kosovës. “Shtetet e Bashkuara përgëzojnë respektimin nga ana e tij të thirrjes për t’u paraqitur para Zyrës së Prokurorit të Posaçëm të Dhomave të Posaçme për Kosovën”, thuhet […]

Tash

NA NDIQNI

Serbia pret heqjen e taksës pas dorëheqjes së Haradinajt

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend