Postet nga: maqedoni e veriut

Aleancë evropiane për “shpëtimin” e Qeverisë maqedonase

Partitë në pushtet në Maqedoninë e Veriut paralajmërojnë formimin e një aleance evropiane për të përshpejtuar procesin e integrimit të vendit në Bashkimin Evropian.

Pendarovski: Ka kaluar koha kur Shqipëria shihej si armike e maqedonasve

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i ka quajtur të “panevojshme” dhe të “vjetërsuara” reagimet lidhur me takimin në Tiranë të kryeministrit Edi Rama me liderët e ...

Opozita maqedonase kërkon zgjedhje të parakohshme

Kryetari i partisë opozitare, VMRO DPMNE, Hristijan Mickoski tha të mërkurën se Maqedonia e Veriut  duhet të organizojë zgjedhje të parakohshme parlamentare, që sipas tij “janë zgjidhja e ...

Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nënshkruajnë memorandum për mbrojtjen e një zone të përbashkët

Ministri i Mjedisit, Planifikimit hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu ka njoftuar se së bashku me homologët nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar një ...

Tifozët e Shkupit sulmojnë lojtarët e Shkëndijës, ndërpritet ndeshja

Ndeshja mes Shkupit dhe Shkëndijës, e vlefshme për çerekfinalen e Kupës së Maqedonisë së Veriut është ndërprerë pas nëntë minutave lojë, pasi tifozët ...

Hapja e një klubi kulturor maqedonas në Bullgari rrit tensionet mes dy shteteve

Në qytetin e Bllagoevgradit në Bullgari më 30 tetor është hapur një klub kulturor maqedonas me emrin “Nikolla Vapcarov”, si kundërpërgjigje ndaj hapjes së klubeve kulturore bullgare në Maqedoninë ...

Arrestohet një shtetase kineze, nuk e kishte kthyer veturën e marrë me qira që nga korriku

Policia e Kosovës ka njoftuar se të enjten rreth orës 16:00, nga zyrtarët e njësitit të hetimeve të përgjithshme, ka lokalizuar dhe sekuestruar një veturë e ...

Përqindje e ulët e vaksinimit kundër kancerit në mitër në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut për çdo vit diagnostikohen më shumë se 150 gra me kancer në qafën e mitrës.