Postet nga: Austria

KE dhe Austria shpërndajnë në Shqipëri 145,000 doza të vaksinës Pfizer

Komisioni Evropian dhe Austria pritet të shpallin sot përfundimin e marrëveshjeve për shpërndarjen e vaksinave Covid-19 për Ballkanin Perëndimor.

Kurti takohet virtualisht me ambasadorin e Austrisë në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot pati takim virtual me ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Christoph Weidinger dhe atasheun në ambasadën austriake, Martin Schaller.

Austria pret mbështetje për sanksione të reja të BE-së kundër Rusisë

Ministri i Jashtëm austriak Alexander Schallenberg pret që Bashkimi Evropian të miratojë sanksione të reja kundër Rusisë, për shkak të rastit të kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny, ...

Austria vazhdon izolimin deri më 7 shkurt

Austria e ka zgjatur masën e izolimit deri më 7 shkurt, në përpjekje që të frenojë përhapjen e koronavirusit, teksa autoritetet kanë frikë se mund të regjistrojnë rritje ...

Ministrja austriake jep dorëheqjen pas skandalit të plagjiaturës

Ministrja austriake Christine Aschbacher ka dhënë  dorëheqjen nga posti i saj në krye të Ministrisë së Punës, Familjes dhe Rinisë, pas akuzave se disa prej punimeve të ...

Maqedonia e V. nis kontaktet me Austrinë për identitetin dhe lidhjet e sulmuesit të vrarë

Ministriа е Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka thënë për Radion Evropa e Lirë se “është në kontakt të vazhdueshme me autoritetet e Austrisë për ...

Kryeministri Hoti letër Kancelarit austriak: I dënojmë fuqishëm sulmet terroriste në Vjenë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, i ka dërguar një letër Kancelarit të Austrisë, Sebastian Kurz. Përmes kësaj letre, Kryeministri Hoti, në emë...

Qeveria austriake paditet rreth menaxhimit të COVID-19 në një qendër skijimi

Një organizatë private austriake për të drejta të konsumatorit ka dorëzuar të mërkurën katër padi civile kundër Qeverisë së Austrisë, të lidhura me shpë...