// E enjte ORA 20:20

1,845

4 Maj 2017

‘Jeta në Kosovë’ për Parkun e Ndotjes

parku i biznesit

Banorët e Fshatit Korreticë e Ulët të Drenasit treguan për ndotjen e ambientit që po e bën Parku Industrial i Drenasit. Avni Hoxha ka treguar për dëmet që ia ka shkaktuar në bujqësi dhe blegtori uji i ndotur që i kalon skaj oborrit.

E banori tjetër Qazim Dushkolli thotë se ujërat e zeza që rrjedhin nga Parku i Biznesit i kanë kontaminuar bunarët prej nga ata furnizohen me ujë.

Ai rrëfen se si iu helmuan fëmijët nga konsumimi i ujit që ishte kontaminuar nga ujërat e liruara nga Parku i Biznesit.

Problemi i kanalizimit të Parkut të Biznesit daton që nga viti 2010. Që nga ajo kohë e deri më tani janë bërë disa tentativa të pasuksesshme për t’i gjetur një zgjidhje ndotjes që i bëhet ambientit nga 36 bizneset e vendosura në këtë park.

E për masat që është dashur të ndërmerren dhe planifikohet të ndërmerren flasin institucionet e Kosovës.

Flasin ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami dhe kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, të cilët janë përgjegjës për ndërtimin e kanalizimit dhe impiantit.

Mustafë Hyseni, nga Inspektorati Ministrisë së Ambientit tregon arsyet pse deri më tash, 6 vjet nga fillimi i punimeve, nuk janë marrë masa për mbrojtje të ambientit. Pjesë e hulumtimit është edhe kompania Mobile Sanitary Services (MSS), ndaj të cilës është iniciuar një padi.

NDËRLIDHUR

Jeta në Kosovë
 

Molliqaj Flet për Koalicionin me AKR-në në Prishtinë

Dardan Molliqaj nga Lëvizja Vetëvendosje ka folur lidhur me koalicionet e mundshme të Shpend Ahmetit për raundin e dytë të garës për Prishtinën. Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’, Molliqaj ka arsyetuar dallimet programore me Aleancën Kosova e Re duke përmendur çështje të tjera për të cilat ai mendon se elektorati i kësaj partie do duhej […]

Emisioni "Jeta në Kosovë"
 

Partitë dhe Zgjedhjet Lokale

Mbrëmë në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u transmetua debati me përfaqësues të partive politike rreth ecurisë së zgjedhjeve lokale të 22 tetorit dhe risive që solli ky proces. Në këtë debat, përfaqësues të partive politike flasin edhe për atë se cilat ishin të metat e procesit dhe çka këto parti propozojnë në mënyrë që sistemi […]

Shef-qet-i
 

Koncepti i ‘Shef-Qet’-it Nëpër Komunat e Kosovës

Besnik Tahiri, nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës i ka vënë emër asaj që njihet si ndikim i njerëzve të fuqishëm partiak mbi udhëheqësinë komunale. “Nëpër parti ekzistojnë, është një farë titulli ‘Shefqet’, janë do shefa që t ‘qesin”, tha Tahiri në emisionin ‘Jeta në Kosovë’. Të ftuar nga Jeta Xhara për të analizuar zgjedhjet […]

Jeta në Kosovë
 

Sonte në Jeta në Kosovë: Partitë Analizojnë Zgjedhjet Lokale

Sonte në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ në RTK do të transmetohet debate me përfaqësues të partive politike rreth ecurisë së zgjedhjeve lokale të 22 tetorit dhe risive që solli ky proces. Në këtë debat, përfaqësues të partive politike flasin edhe për atë se cilat ishin të metat e procesit dhe çka këto parti propozojnë në […]

TË FUNDIT

toka
 

Skema e Grabitjes së 36 Hektarëve në Bregdetin e Kavajës

Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojnë se një duzinë zyrtarësh lokalë, në bashkëpunim me njëri-tjetrin tjetërsuan përmes dokumentesh të falsifikuara 36 hektarë tokë publike dhe përmes kontratash fiktive të shitjes apo dhurimit ia kaluan ato familjarëve të tyre apo rrethit familjar të ish-drejtuesve të pushtetit vendor në Kavajë, Elvis Rroshi dhe Gentian Daja.

zgjedhjet lokale 2017
 

Kimia e Pabesueshme e Koalicioneve Nëpër Komuna

Duke i mos përfillur në tërësi marrëdhëniet historike dhe dallimet me njëra –tjetrën, partitë politike kanë realizuar koalicione parazgjedhore me shpresë të marrjes së drejtimit të sa më shumë komunave ku po garojnë në raundin  e dytë të zgjedhjeve lokale. Akuzat e ndërsjella të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje për keqeverisje në kryeqytet, […]