Postet nga: AGK

AGK dënon kërcënimin dhe pengimin e ekipit të 'Lajmi.net' në Gjykatën e Prizrenit

Një ekip i gazetarëve të portalit online, 'Lajmi.net' është penguar në punën e tyre dhe janë kërcënuar seriozisht gjatë një seance në Gjykatën Themelore ...

Arrestohet e dyshuara që u përfshi në sulmin ndaj gazetareve në Prishtinë

Një ditë pas sulmit fizik ndaj dy gazetareve të portalit Lajmi.net, një grua e dyshuar e përfshirë është arrestuar nga organet e rendit.

Sulmohen fizikisht gazetaret e Lajmi.net në Prishtinë, reagon AGK-ja

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka bërë të ditur se më 03.04.2024 janë sulmuar fizikisht gazetaret e portalit Lajmi.net, Fjolla Hyseni dhe Lindita Berisha në 'Rrugën ...

Prokuroria e Prishtinës i drejtohet publikut lidhur me çështjen e gazetarit Lirim Mehmetaj

Prokuroria e Prishtinës përmes një komunikate të publikuar më datë 06.03.2024 ka bërë të ditur se ka përcjellë me vëmendje debatin e zhvilluar në opinionin publik ...

AGK e shqetësuar pasi Prokuroria e Prishtinës ftoi gazetarin Lirim Mehmetaj në cilësi të të pandehurit

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është shprehur i shqetësuar pasi që Prokuroria e Prishtinës më 05.03.2024 ka ftuar gazetarin e “Albanian Post”, Lirim Mehmetajn, si të pandehur ...

AGK dënon kërcënimin ndaj ekipit të KALLXO.com në një fshat të Skenderajt

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka dënuar më 26.02.2024 kërcënimet e banorit të fshatit Klinë e Mesme të Skenderajt ndaj gazetares së KALLXO.com, Adelinë Ahmeti ...

Projektligji për KPM-në pritet të diskutohet në mbledhjen e sotme të Komisionit parlamentar

Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal në mbledhjen e sotme si pikë të rendit të ditës e ka paraparë të diskutojë për Projektligjin ...

Leposhtica: ZKM do të duhej të kishte fushatë informuese për projektligjin për KPM-në, reagimi i AGK-së dhe KMSHK-së i vonuar

Koordinatori i zyrës ligjore të Rrjetit Ballkanik të Gazetarisë Hulumtese (BIRN Kosova), Labinot Leposhtica, ka thënë se reagimi i Asociaconit të Gazetarëve të Kosovës dhe Kë...