Postet nga: Ndotja

Vetura ‘tymos’ Prishtinën (VIDEO)

Në lagjen Ulpiana në kryeqytet një veturë është parë duke liruar shtëllunga tymi.

Ambienti i ndotur në Kosovë, Ministrisë së Mjedisit i tepron 80% e buxhetit

Kosova ka telashe të mëdha me kanalizime të cilat shkarkohen nëpër lumenj. Ka telashe me ajrin e ndotur, sidomos gjatë dimrit. Disa deponi legale të bërllokut ...

Pamje - Lumi që sjell ndotje, fshatarët në hall me kundërmimet

Në vend që të u sillte freski në këto ditë të nxehta, lumi “Graçanka” në fshatin Miradi e Poshtme të Fushë Kosovës po u sjell telashe banorë...

Dita Botërore e Oqeaneve - Thirrje për kujdes ndaj pasurisë ujore

Dita Botërore e Oqeaneve, e cila shënohet çdo vit në 8 qershor, është caktuar nga Kombet e Bashkuara për të mbrojtur oqeanet.

Mbetjet plastike dhe peshkatarët kërcënojnë mbijetesën e breshkave detare

Speciet globalisht të rrezikuara përballen me kërcënime të shtuara në bregdetin shqiptar të ndotur nga mbetjet plastike, ndërkohë që mungon vëmendja e autoriteteve dhe ndë...

Ambienti te burimi i Drinit të Bardhë i mbytur në bërllok - FOTO

Një nga vendet me bukuri të rralla natyrore, burimi i Drinit të Bardhë në Radavc të Pejës, është mbushur ngado me bërllok.

Në Londër nis zbatimi i pagesës për ndotje të ajrit

E ashtuquajtura, zonë e emetimit të ulët ka nisur zbatuari në Londër.

Fotografitë e krimit mjedisor në Prishtinë

Fotografi të shkrepura nga qytetarët dhe gazetarët e KALLXO.com, tregojnë se shumë lagje të Prishtinës janë mbuluar nga mbeturinat.