// E enjte ORA 20:20

54,572

21 Tetor 2016

Intervistë: Hashim Thaçi e Edi Rama

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është kthyer në emisionin “Jeta në Kosovë” pas dhjetë vitesh për të folur për zhvillimet e fundit në Kosovë.

Në intervistën me Jeta Xharrën, Presidenti foli për çështjen e debatuar të kohëve të fundit të raporteve Kosovë- Shqipëri, për autostradën e cila u perceptua si injorim i Kosovës nga Tirana e Beogradi, për luftën ndaj korrupsionit, për kryetarët e komunave të dënuar e me aktakuzë nga partia që ai e drejtonte dikur (PDK) si dhe për preferencat e tij në garën për President të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në këtë emision u transmetua edhe intervista që Jeta Xharra ka zhvilluar me kryeministrin shqiptar, Edi Rama, gjatë vizitës së tij në Beograd. Në këtë intervistë, Rama foli për gjithashtu për debatet e fundit Kosovë- Shqipëri, për raportet Shqipëri- Serbi si dhe për atë nëse shqiptarët duhet të ndihen fitimtarë apo humbës në luftën e fundit.

Gjatë emisionit u transmetuan edhe pjesë interesante nga debati Edi Rama- Aleksandar Vuçiq në Forumin e Sigurisë në Beograd si dhe një intervistë me Natasha Kandiq nga Fondi për të Drejtën Humanitare në Beograd rreth gjykimit të rasteve të krimeve të luftës në Serbi.

NDËRLIDHUR

debat pernime
 

#DebatPernime për 38 Komunat e Kosovës

Që nga 21 shtatori, për çdo mbrëmje nga ora 19:45 në TV21 dhe drejtpërdrejt në faqen e KALLXO.com në Facebook, kandidatët për kryetarë të komunave për zgjedhjet lokale të 22 tetorit do t’i shpalosin programet e tyre në #DebatPernime të moderuar nga Jeta Xharra. Rreth 200 kandidatë për kryetarë të komunave do të dalin përballë […]

 

Frikësimi i Investitorëve

Emisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi hulumtimi lidhur me problemet me të cilat po përballen investitorët në komunat e Kosovës. Në këtë hulumtim transmetohet rrëfimi i Adem Elshanit nga fshati Nagavc i Rahovecit, i kthyer nga Zvicra për të investuar në Kosovë, për pamundësinë që ta ndërtojë një fermë. Çka thotë kryetari i komunës së Rahovecit […]

vdekjet e dyshimta
 

VIDEO: Zhvarrosen Personat që Vdiqën në QKUK

Ekipet e Institutit të Mjekësisë Ligjore kanë zhvarrosur sot tre personat që vdiqën në QKUK në rrethana të dyshimta. Procesin e zhvarrimit të të vdekurve në raste të dyshimta po e kritikon drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu. Ai tha se në raste të tilla, për të kuptuar shkaqet e vdekjes autopsia duhet […]

TË FUNDIT

drenas
 

Xhavit Drenori: Për 6 Muaj e Largoj Korrupsionin nga Drenasi

Kandidati për kryetar të komunës së Drenasit nga “Vizioni për Drenasin”, Xhavit Drenori, premtoi se për 6 muajt e p[arë në krye të kësaj komune, do ta largojë korrupsionin nga kjo komunë. Drenori tha se ka përgatitur një program me 6 pika si shtyllë të tij në të cilin përfshihen mirëqeverisja, zhvillimi ekonomik, infrastruktura dhe […]

drenas
 

Shemsi Elezi: Zhvillimi në Shërbim të Mirëqenies Sociale

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Drenasit, Shemsi Elezi, tha sot se programi i kësaj partie për këtë komunë në katër vitet e ardhshme është vënë në shërbim të rritjes së mirëqenies sociale të qytetarëve të Drenasit. Ai tha se alternativa qeverisëse e VV-së për Drenasin  i është përshtatur rrethanave dhe kohës në të cilën […]

drenas
 

Petrit Sinani: Qeveritë e Deritanishme në Drenas kanë Qenë Jofunksionale

Kandidati i AKR-së për kryetar të Drenasit, Petrit Sinani, tha se do t’ua paraqesë qytetarëve të kësaj komune një program “të thjeshtë dhe praktik” për zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Sinani tha se qeveritë e deritanishme lokale në këtë komunë kanë qenë “jofunksionale” prandaj, sipas tij, edhe kërkesat e qytetarëve janë gjithnjë e në rritje. […]

basketboll
 

Sigal Prishtina Eliminohet nga Gara e Ligës së Kampionëve

Sigal Prishtina e ka përfunduar ëndrrën europiane, pasi është eliminuar në rrethin e parë të garave për kualifikim në Ligën e Kampionëve. Bardhekaltrit e kanë pësuar humbjen e dytë me radhë ndaj klubit nga Bjellorusia, Tsmoki Minsk, pasi sonte në Minsk, kanë humbur 89:74. Djelmoshat nga Kosova, të cilët për herë të parë kanë luajtur […]

Tash

NA NDIQNI

Shemsi Elezi: Zhvillimi në Shërbim të Mirëqenies Sociale

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend