Postet nga: Arsimi

Kërkesat e partive të komuniteteve joshumicë për arsim

Të ftuarit në emisionin "Debat Pernime" debatuan për arsimin. Përfaqësuesit e partive të cilët ishin pjesë e debatit, LDK, LVV dhe PLE dhe VAKAT shpalosën ...

Blerim Gashani: Do të bëjmë digjitalizimin e shkollave

Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje Lista e Vjosa Osmanit, Blerim Gashani tha se do të fillojnë me digjitalizimin e shkollave sapo të përfundojnë zgjedhjet.

Shala: Me "koalicionin e shpresës" dështoi edhe arsimi

Ish-ministri i Inovacionit nga PDK, Muzafer Shala, në debatin ‘Kallxo Pernime’  i tha ish-deputetit të LVV-së, Fitim Uka, se nëse kjo parti e ka synim ngritjen e cilësisë ...

Fitim Uka: Gjendja në arsim nuk është shkencë e raketave

Kandidati për deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Uka, në debatin “Kallxo Pernime” tha se gjendja e arsimit në Kosovë nuk është shkencë e raketave.

Fitim Uka: 93.2% e nxënësve prej 0-5 vjeç nuk e frekuentojnë edukimin e hershëm

Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Uka, ka deklaruar se rezultatet e fundit të Testit PISA për Kosovën janë reflektim i gjendjes që e kemi në arsim.

Frashër Demaj: Nuk është për konsum zgjedhor dërgimi i librave në Luginë

Kandidati për deputet i LDK-së, Frashër Demaj, në debatin “Kallxo Pernime”, ka thënë se nuk është fushatë për konsum zgjedhor ideja e dërgimit të librave ...

Gjendja e arsimit në Kosovë dhe sfidat - LIVE

Kandidatë për deputetë e ish-ministra po diskutojnë në emisionin “Kallxo Pernime” për gjendjen e arsimit në Kosovë.

Studentët paralajmërojnë protestë, kërkojnë që të mos vazhdojnë ligjeratat online

Studentët e Universitetit të Prishtinës kanë paralajmëruar se do të protestojnë nëse nuk u merren parasysh kërkesat e tyre në lidhje me fillimin e ligjeratave ...