Samsung prezanton serinë e re S24 dhe telefonin e saj të parë me inteligjencë artificiale

Kompania Samsung e ka prezantuar zyrtarisht serinë e saj të telefonave inteligjentë S24, e cila përfaqëson epokën e re të pajisjeve mobile me inteligjencë artificiale, si elementin kryesor të kësaj serie.

Samsung e ka pasuruar serinë e saj S23 me IA dhe, mund të thuhet, kjo është një seri e telefonave celularë Samsung që e hap botën e së ardhmes. Inteligjenca artificiale si elementi kryesor i serisë S24 paraqitet si në fotografi ashtu edhe në detyrat e përditshme.

Në një event në San Francisko mbrëmë, Samsung prezantoi seritë  S24 Ultra, S24 Plus dhe smartfonin standard S24.

Gjatë prezantimit të Galaxy AI, përdoruesit në mbarë botën mundën të njiheshin me opsionin Live Translate, një përkthim i dyanshëm i përkthimeve me zë dhe tekst në komunikim live, opsionin Chat Assist, i cili duket se fut emocione në mesazhet e shkruara, Opsioni Note Assist, i cili transferon tekste të mëdha me ndihmën e AI në teza me të gjitha veçoritë kryesore të tekstit, Transkript Assist që përdor opsionin AI ​​Speech to text kur regjistron ose përkthen regjistrime.

Kur flasim për karakteristikat e pajisjes, më i forti në këtë seri, S24 Ultra, përveç inteligjencës artificiale që transformon dhe u jep kreativitet të veçantë fotove, është i pajisur edhe me një sistem kamerash Quad Tele me një lente të re me një optik 5x. zmadhimi dhe një sensor 50 megapikselë për të siguruar zmadhimin optik deri në 10x, dhe zmadhimi dixhital i përmirësuar do të sigurojë cilësi fotografie edhe me zmadhim 100x.

Modaliteti i fotografimit të natës është përmirësuar gjithashtu me Nightography, dhe një sensor më i madh dhe stabilizim optik i përmirësuar do të sigurojnë që fotot në kushtet e natës të jenë më të mprehta.

Ekzistojnë gjithashtu opsione të redaktimit të fotografive me ndihmën e inteligjencës artificiale, si dhe opsioni Super HDR dhe të tjera.

Pajisja më e fuqishme në këtë seri, Samsung S24 Ultra mundësohet nga një çip Snapdragon 8 Gen 3 që është i optimizuar për Galaxy AI, lojëra celulare, që e redukton ngrohjen.

Ekrani 6,8 inç ka një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz dhe një shkëlqim prej 2600 nits për punë të qetë në natyrë. Ajo mbrohet nga Corning Gorilla Armor, e cila është 50 për qind më e fortë dhe e bën këtë seri shumë më rezistente ndaj gërvishtjeve. Galaxy S24 Plus ka një ekran 6.7 inç, ndërsa versioni standard i S24 ka një ekran 6.2 inç.

S24 Ultra është telefoni i parë Galaxy me kornizë titani dhe vjen në ngjyrë: gri titan, e zezë titan, vjollcë titani dhe e verdhë titani, ndërsa S24 Plus dhe S24 vijnë me: oniks i zi, gri mermeri, vjollcë kobalt dhe e verdhë qelibar.

Edhe këtë herë, Samsung i ka kushtuar rëndësi mbrojtjes së mjedisit, kështu që Galaxy S24 Ultra ka një minimum prej 50 për qind kobalt të ricikluar në bateri dhe 100 për qind elementë të tokës të rrallë të ricikluar në altoparlantë. Seria S24 është projektuar nga çeliku i ricikluar dhe poliuretani termoplastik./Klix.ba

Përgatiti: Nuhi Shala