Haradinaj: Goditje e rëndë për paqen dhe stabilitetin në Kosovë dhe rajon

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas vrasjes së një polici dhe plagosjes së një tjetëri në veri të Kosovës, mëngjesin e sotëm.

Haradinaj ka thënë se është i tronditur nga ngjarja që ka ndodhur.

“Ky sulm terrorist është goditje e rëndë mbi paqen dhe stabilitetin jo vetëm në Kosovë por edhe në rajon! Beogradi duhet që urgjentisht të heqë dorë nga veprimet e veta destabilizuese e luftënxitëse me pasoja të paparashikueshme jo vetëm për Kosovën por edhe për Serbinë. Është investuar shumë për paqen dhe askush nuk do të lejohet ta rrezikojë atë” – ka thënë Haradinaj.

Ai ka ftuar organet e rendit për bashkërendim të veprimeve me KFOR dhe aleatët e sigurisë të prirë nga Amerikë dhe të ndërmarrin të gjitha veprimet e nevojshme për ta zbardhur situatën.

Leposaviq, vritet një polic i Kosovës, plagoset një tjetër