Detaje nga vendi ku u hodh mjeti shpërthyes në Mitrovicë të Veriut - VIDEO

Pas një shpërthimi që ndodhi mbrëmë pas mesnatës në lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë të Veriut, dy persona kanë marr lëndime dhe disa makina kanë pësuar dëme materiale.

Ende nuk dihet se çfarë lloji i mjetit shpërthyes ka qenë, informacionet e para nga policia janë se ka qenë një granatë dore.

Nga pamjet e sjella prej ekipit të Kallxo.com nga vendi i ngjarjes në Lagjen e Boshnjakëve, qarkullimi i automjeteve po vazhdon në mënyrë të rregullt pasi shiritat që u vunë mbrëmë për sigurim të perimetrit, tani janë larguar.

Derisa makinat të cilat kanë pësuar dëme nga mjeti shpërthyes janë ende të parkuara dhe të rrethuara më shirit. Makinat e dëmtuara janë me targa të Serbisë.

Sipas pamjeve, shihet se dy nga makinat e dëmtuara i kanë gomat e shpërthyera, derisa dëmet janë kryesisht në dritare. Janë katër automjete me dëme materiale në dritare nga shpërthimi.

Nga dy të lënduarit njëri është më lëndime më të rënda, por jashtë rrezikut për jetë.

Kujtojmë se edhe gjatë vitit 2023 ka pasur shumë raste të hedhje të mjeteve të ndryshme shpërthyese.

Shpërthim në Mitrovicë të Veriut, ka të lënduar