Postet nga: lufta në Ukrainë

4 të vrarë dhe tetë të plagosur në Odesa nga një sulm rus me dron

Të paktën 4 persona u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën sot pasi një dron rus u rrëzua një bllok apartamentesh në qytetin port në jug të ...

Zelensky vlerëson Vuçiqin për mbështetjen ndaj Ukrainës

Presidenti Volodymyr Zelensky falënderoi Presidentin serb Aleksandar Vuçiq të mërkurën për mbështetjen e tij në luftën dyvjeçare të Ukrainës kundër ...

Deklarata e përbashkët e liderëve në Samitin "Ukrainë- Evropa Juglindore"

Samiti “Ukrainë- Evropa Juglindore” që u mbajt më 28.02.2024 në kryeqytetin e Shqipërisë në Tiranë, ka mbyllur punimet me një deklaratë të përbashkët të liderëve pjesë...

Rama në samit: Nuk duhet ta lëmë Rusinë të fitojë e Ukrainën të humbasë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka deklaruar se prania e presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy në Tiranë, është kujtesë që presidenti rus, Vladimir Putin nuk ia ka dalë.

Zelenskyy në samitin në Tiranë: Humbja dhe dështimi i Putinit, janë siguria jonë

Presidenti i Ukrainës, Voldymyr Zelenskyy ka deklaruar se është e rëndësishme që presidenti rus, Vladimir Putin dhe regjimi tij të humbasë, pasi sipas tij, “dështimet e ...

Rusia paralajmëron konflikt me NATO-n nëse trupat e saj luftojnë në Ukrainë

Kremlini i paralajmëroi aleatët evropianë të Kievit se dërgimi i trupave në Ukrainë, do të çonte “pashmangshëm” në luftë midis Rusisë dhe NATO-s.

NATO nuk planifikon dërgimin e trupave tokësore perëndimore në Ukrainë

NATO nuk planifikon të dërgojë trupa tokësore në Ukrainë, tha të martën një zyrtar i aleancës, pasi presidenti francez, Emmanuel Macron tha se asgjë nuk mund ...

"Zemrën e kam atje", refugjatet shqiptare nga Ukraina ëndërrojnë lirinë

Dy gra nga Ukraina me origjinë shqiptare që rreth dy vjet jetojnë në Gjermani si refugjate nga lufta. Duke folur për Radion Evropa e Lirë, të dyja thonë se ë...