Izraeli hedh poshtë publikisht një plan të supozuar për një shtet palestinez

Një sulm ajror izraelit në kampin e refugjatëve Nuseirat në Gaza qendrore ka rezultuar në vdekjen e të paktën 12 individëve, siç raportohet nga një zëdhënës i Spitalit të Martirëve Al Aksa.

Sipas zëdhënëses dhe një mjeku në spital, dhjetë nga të vdekurit ishin gra dhe fëmijë, ndërsa dy viktimat e tjera ishin burra të moshuar.

Presidenti Biden zhvilloi biseda telefonike me kryeministrin izraelit Netanyahu në lidhje me “negociatat e vazhdueshme të pengjeve” dhe “situatën në Rafah”. E gjithë vëmendja është përqendruar në Rafah, pranë kufirit me Egjiptin, ku mbi një milion refugjatë palestinezë kanë kërkuar strehim në një qytet masiv tendash.

Pamjet satelitore zbulojnë se Egjipti po ndërton një tampon zonë me kilometra të gjerë dhe një mur përgjatë kufirit të tij me Gazën. Pamjet e marra në pesë ditët e fundit tregojnë një pjesë të konsiderueshme të territorit egjiptian midis një rruge dhe kufirit të Gazës duke u rrëzuar me buldozer.

Rajaa Musleh, që përfaqëson Gazën për organizatën jofitimprurëse MedGlobal, e vendosur aktualisht në Rafah, u shpreh se punonjësit e shëndetësisë që janë ende gjallë “mund të marrin ende frymë, por ne po vdesim aty brenda”. Rafah është streha e fundit e mbetur në Gaza për palestinezët e zhvendosur dhe ankthi po përshkallëzohet pasi shumë mendojnë nëse duhet të qëndrojnë apo të largohen përpara një ofensive të parashikuar izraelite.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres e ka denoncuar inkursionin ushtarak izraelit në spitalin Khan Younis. IDF kreu një bastisje në spitalin në Gaza të enjten dhe raportoi se kishte arrestuar disa të dyshuar.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken shprehu “ngushëllimet më të thella” pas raportimeve për vdekjen e dy adoleshentëve amerikanë në Bregun Perëndimor, duke theksuar domosdoshmërinë e një hetimi për vdekjen e tyre.

Një zëdhënës i zyrës së kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, së bashku me politikanë të tjerë izraelitë, e kanë hedhur poshtë publikisht një plan të supozuar për të lehtësuar një rrugë për një shtet palestinez, duke argumentuar kundër një zgjidhjeje me dy shtete në mediat sociale.

Izraeli ka pretenduar se ka eliminuar një komandant të lartë të Hezbollahut dhe disa operativë në një sulm ajror në Liban. Hezbollahu pranon se një numër i luftëtarëve të saj janë vrarë, por nuk dha detaje se si, ku dhe kur. Izraeli vazhdoi sulmet e tij ajrore në Liban gjatë të enjtes, duke i targetuar ato që i quajti “objektiva terroriste të Hezbollahut”./CNN

Përgatiti: Nuhi Shala