// E enjte ORA 20:20

20,580

5 Shkurt 2015

Largimet nga Puna në ProCredit Bank

Të drejtat e punëtorëve

‘Jeta në Kosovë’ sonte në orën 20:20 do ta shfaqë hulumtimin 8 mujor që ka të bëjë me largimet nga puna të punëtorëve nga njëra ndër bankat më të mëdha në vend.

Ish punëtorët e ProCredit Bank rrëfejnë në këtë hulumtim se pse u larguan nga puna? Si janë detyruar punëtorët e bankës t’u nënshtrohen testeve dhe të nënshkruajnë marrëveshje për shkëputje të kontratës?  Cilat janë të gjeturat e Inspektoratit të Punës për akuzat për përjashtim masiv nga puna?

A ka pasur kërkesa për përjashtim të punëtorëve, vetëm për shkak të bukurisë së tyre?

Çka thotë Prokuroria, çka thotë Avokati i Popullit, çka po thonë punëtorët e larguar dhe cila është përgjigja e bankës?

‘Jeta në Kosovë’ , çdo te enjte në 20:20 dhe repriza të nesërmen në mesditë.

NDËRLIDHUR

Personi i zhdukur
 

Pejë, gjendet i vdekur personi i zhdukur

Policia e Pejës ka njoftuar se është gjetur pa shenja jete Rrustë Rexhepaj nga Raushiqi, i cili ishte raportuar si person i zhdukur më 21 maj. Në një njoftim të saj, Policia thotë se sot rreth orës 11:25 pas një pune intensive operativo –hetimore dhe një bashkëpunimi shembullor me qytetarë është gjetur viktima në afërsi […]

Aksidenti
 

Autobusi përplaset në urë

Një autobus nga Maqedonia e Veriut që ka udhëtuar për në Pllovdiv të Bullgarisë ka goditur urën në rrugën “Marica Jug”. Ngecja në urë ka ardhur si pasojë që shoferi nuk e ka parë tabelën treguese për lartësinë maksimale të mjeteve transportuese që mund të kalojnë nën urën e qytetit. Autobusi nuk ka pasur udhëtar […]

Hashim Thaçi
 

Thaçi tash shtyn idenë e bashkimit kombëtar

Pas idesë së tij për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën, presidenti Hashim Thaçi tash po e shtyn përpara idenë e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë. Për këtë qëllim ai po kërkon miq dhe aleatë. “Nuk është mision i pamundur, përkundrazi. Bashkimi kombëtar është në mendjen dhe shpirtin e çdo shqiptari. Le ta bëjmë […]

Irak
 

Iraku dënon me vdekje tre francezë që iu bashkuan ISIS-it

Tre burra francezë janë dënuar me vdekje nga një gjykatë në Irak, pasi janë shpallur fajtorë se iu bashkuan grupit militant të Shtetit Islamik (ISIS). Burrat e quajtur, Kevin Gonot, Leonard Lopez dhe Salim Machou, sipas agjencisë së lajmeve AFP, kanë 30 ditë për t’u ankuar, shkruan BBC. Ata ishin mes 12 qytetarëve francezë, të […]

Kadri Veseli
 

Në javën e skandalit të fajdeve Kadri Veseli premton reforma

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka takuar strukturat e reja të degës së partisë në Vushtrri, ku ka diskutuar për vizionin e “Dekadës së Re”, të cilën e ai e cilësoi vizion i të ardhmes së PDK-së dhe Kosovës. “Nuk ka dorë që mund të na ndalë në rrugën e reformave rrënjësore për të krijuar […]

dhunë në familje
 

Prishtinasi sulmon bashkëshorten

Një grua ka raportuar se pas një mosmarrëveshjeje është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj. Policia ka bërë të ditur se pas sulmit, viktima ka pranuar tretman mjekësor. Gjithashtu në raportin e Policisë thuhet se i dyshuari është intervistuar dhe pas procedurave policore, me urdhër të prokurorit lënda ka shkuar në procedurë të rregullt. Rasti […]

TË FUNDIT

Personi i zhdukur
 

Pejë, gjendet i vdekur personi i zhdukur

Policia e Pejës ka njoftuar se është gjetur pa shenja jete Rrustë Rexhepaj nga Raushiqi, i cili ishte raportuar si person i zhdukur më 21 maj. Në një njoftim të saj, Policia thotë se sot rreth orës 11:25 pas një pune intensive operativo –hetimore dhe një bashkëpunimi shembullor me qytetarë është gjetur viktima në afërsi […]

Aksidenti
 

Autobusi përplaset në urë

Një autobus nga Maqedonia e Veriut që ka udhëtuar për në Pllovdiv të Bullgarisë ka goditur urën në rrugën “Marica Jug”. Ngecja në urë ka ardhur si pasojë që shoferi nuk e ka parë tabelën treguese për lartësinë maksimale të mjeteve transportuese që mund të kalojnë nën urën e qytetit. Autobusi nuk ka pasur udhëtar […]

Hashim Thaçi
 

Thaçi tash shtyn idenë e bashkimit kombëtar

Pas idesë së tij për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën, presidenti Hashim Thaçi tash po e shtyn përpara idenë e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë. Për këtë qëllim ai po kërkon miq dhe aleatë. “Nuk është mision i pamundur, përkundrazi. Bashkimi kombëtar është në mendjen dhe shpirtin e çdo shqiptari. Le ta bëjmë […]

Irak
 

Iraku dënon me vdekje tre francezë që iu bashkuan ISIS-it

Tre burra francezë janë dënuar me vdekje nga një gjykatë në Irak, pasi janë shpallur fajtorë se iu bashkuan grupit militant të Shtetit Islamik (ISIS). Burrat e quajtur, Kevin Gonot, Leonard Lopez dhe Salim Machou, sipas agjencisë së lajmeve AFP, kanë 30 ditë për t’u ankuar, shkruan BBC. Ata ishin mes 12 qytetarëve francezë, të […]

Kadri Veseli
 

Në javën e skandalit të fajdeve Kadri Veseli premton reforma

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka takuar strukturat e reja të degës së partisë në Vushtrri, ku ka diskutuar për vizionin e “Dekadës së Re”, të cilën e ai e cilësoi vizion i të ardhmes së PDK-së dhe Kosovës. “Nuk ka dorë që mund të na ndalë në rrugën e reformave rrënjësore për të krijuar […]

 

Mbi 5 mijë euro për një pishë, Prokuroria heton kontratën e Bashkisë së Tiranës

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku paralajmëroi së fundmi planet e afërta të qeverisë “Rama” për dhënien me koncesion të autostradës Tiranë-Durrës; një projekt i debatueshëm ky që synon sipas saj zgjerimin e rrugës dhe vendosjen e një tarife për përdoruesit e saj. “Ne po punojmë, në vjeshtë projekti do të shpallet për garë […]

Tash

NA NDIQNI

Iraku dënon me vdekje tre francezë që iu bashkuan ISIS-it

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend