// E enjte ORA 20:20

0

11 Prill 2019

DebatPernime për ujin, ajrin dhe tokën

Jeta në Kosovë

Mbrojtja e ambientit duke përfshirë, ajrin, ujin dhe tokën e Kosovës ishte temë e diskutimit në ‘Debatpernime’.

Në këtë debat mikrofoni ishte i hapur për pyetje nga qytetarët ndërsa temë e diskutimit veç tjerash janë ruajta e lumenjve, bjeshkëve e ajrit në vend.

Panelistë në këtë debat janë: Gazmend Muhaxheri, Kryetar i Komunës së Pejës ; Millena Zdravkoviq, Zv/ministre e ambientit; Fatmir Morina, drejtor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”; Jellena Gjokiq, profesoreshë e menaxhimit të mbeturinave në Mitrovicë; Fatos Lajçi, ambientalist i lashtë; Dajana Berisha, KOSID.

Jeta në Kosovë transmetohet çdo të enjte nga ora 20:15 në RTK dhe repriza të premten në mesditë.

 

NDËRLIDHUR

 

Të kthyerat nga Siria, Prokuroria kërkon arrest shtëpiak

Ndaj grave të kthyera nga Siria ende po vazhdon seanca dëgjimore. Kështu ka thënë avokatja e njërës prej tyre, Fehmije Gashi Bytyçi. Sipas avokates, Prokuroria Speciale e Kosovës ka kërkuar masën e arrestit shtëpiak për të gjitha 11 gratë e dyshuara. “Kjo duke pasur parasysh se të gjitha janë gra familjare dhe më fëmijë”, shtoi […]

Këshilli Shtetëror i Cilësisë(KShC)
 

Këshilli Shtetëror i Cilësisë pezullon punën e Komisionit të Ankesave

Këshilli Shtetëror i Cilësisë(KShC) sot ka vendosur që të pezullojë procesin e ankimimit në Agjencinë e Kosovës për Akreditim(AKA), pasi ka kuptuar se versioni përfundimtar i rregullores me të cilën punon Komisioni i Ankesave, nuk është votuar asnjëherë nga anëtarët e KSHC-së. Gjatë  mbledhjes së 70-të të KSHC-së  është diskutuar se si rregullorja me të […]

Aksidenti
 

Policia jep detaje për aksidentin në rrugën Prishtinë- Podujevë

Policia e Kosovës ka konfirmuar për KALLXO.com aksidentin e komunikacionit që ka ndodhur në rrugën Prishtinë-Podujevë. Sipas Policisë, aksidenti mes dy veturave ka ndodhur rreth orës 15:40. “Dy automjete kanë qenë të përfshira në këtë aksident. Si pasojë e aksidentit dy persona janë lënduar. Me rastin po merret Njësiti i Trafikut”, tha për KALLXO.com zëdhënësja […]

zgjedhjet ne veri
 

VV kundër Listës Serbe (Video)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) nuk ka arritur t`i certifikojë kandidatët e Listës Serbe për zgjedhjet në katër komunat veriore. Në mbledhjen e sotme dy përfaqësuesit e Vetëvendosjes në KQZ kundërshtuan certifikim e tyre. “Për t`u kthyer në çështjen konkrete, unë mendoj që KQZ-ja sot do të duhej të sillej si institucion në tërësinë e […]

lajm
 

VIDEO – Filmohet rrahja në Prishtinë

Më 16 prill, Policia njoftoi se ka arrestuar një person pasi që dyshohet se pas një mosmarrëveshje verbale me një person tjetër, ka goditur veturën e këtij të fundit. Policia në njoftim e saj një ditë më vonë ka sqaruar se me urdhrin e prokurorit vetëm një person është ndaluar. Kallxo.com ka siguruar pamjet ku […]

Vrasja e biznesmenit
 

Vritet biznesmeni i njohur në Bosnjë

Biznesmeni i njohur në Bosnjë e Hercegovinë, Slavisha Kruniq, është vrarë nga një pritë që iu bë afër shtëpisë së tij në Banja Llukë. Mediat lokale raportuan se ekzekutimi ndodhi në stilin mafioz. Njëri nga sulmuesit dhe një truproje i tij mbeten gjithashtu të vrarë. Policia tha se sulmuesi i dyshuar, që u identifikua pas […]

TË FUNDIT

 

Të kthyerat nga Siria, Prokuroria kërkon arrest shtëpiak

Ndaj grave të kthyera nga Siria ende po vazhdon seanca dëgjimore. Kështu ka thënë avokatja e njërës prej tyre, Fehmije Gashi Bytyçi. Sipas avokates, Prokuroria Speciale e Kosovës ka kërkuar masën e arrestit shtëpiak për të gjitha 11 gratë e dyshuara. “Kjo duke pasur parasysh se të gjitha janë gra familjare dhe më fëmijë”, shtoi […]

Këshilli Shtetëror i Cilësisë(KShC)
 

Këshilli Shtetëror i Cilësisë pezullon punën e Komisionit të Ankesave

Këshilli Shtetëror i Cilësisë(KShC) sot ka vendosur që të pezullojë procesin e ankimimit në Agjencinë e Kosovës për Akreditim(AKA), pasi ka kuptuar se versioni përfundimtar i rregullores me të cilën punon Komisioni i Ankesave, nuk është votuar asnjëherë nga anëtarët e KSHC-së. Gjatë  mbledhjes së 70-të të KSHC-së  është diskutuar se si rregullorja me të […]

Aksidenti
 

Policia jep detaje për aksidentin në rrugën Prishtinë- Podujevë

Policia e Kosovës ka konfirmuar për KALLXO.com aksidentin e komunikacionit që ka ndodhur në rrugën Prishtinë-Podujevë. Sipas Policisë, aksidenti mes dy veturave ka ndodhur rreth orës 15:40. “Dy automjete kanë qenë të përfshira në këtë aksident. Si pasojë e aksidentit dy persona janë lënduar. Me rastin po merret Njësiti i Trafikut”, tha për KALLXO.com zëdhënësja […]

zgjedhjet ne veri
 

VV kundër Listës Serbe (Video)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) nuk ka arritur t`i certifikojë kandidatët e Listës Serbe për zgjedhjet në katër komunat veriore. Në mbledhjen e sotme dy përfaqësuesit e Vetëvendosjes në KQZ kundërshtuan certifikim e tyre. “Për t`u kthyer në çështjen konkrete, unë mendoj që KQZ-ja sot do të duhej të sillej si institucion në tërësinë e […]

lajm
 

VIDEO – Filmohet rrahja në Prishtinë

Më 16 prill, Policia njoftoi se ka arrestuar një person pasi që dyshohet se pas një mosmarrëveshje verbale me një person tjetër, ka goditur veturën e këtij të fundit. Policia në njoftim e saj një ditë më vonë ka sqaruar se me urdhrin e prokurorit vetëm një person është ndaluar. Kallxo.com ka siguruar pamjet ku […]

Terrorizmi
 

Arabia Saudite ekzekuton 37 të dënuar për terrorizëm

Arabia Saudite ka ekzekutuar 37 të burgosur për shkak të lidhjeve me terrorizmin, njoftoi ministria e Brendshme. Trupat e dy të ekzekutuarve janë shfaqur në publik për disa orë, veprim ky që nuk praktikohet shpesh në Arabinë Saudite. Qeveria thotë se kjo mënyrë është mjet i fuqishëm parandalimi për veprime të ngjashme. Komunikata e ministrisë […]

Tash

NA NDIQNI

VV kundër Listës Serbe (Video)

by Arta Sopi
NA NDIQNI

Send this to a friend