Foto: KALLXO.com

(Dokument): Dallavere gjatë numërimit të votave në shkollën ‘Rasim Kiçina’ në Drenas

Parregullsi të shumta kanë ndodhur në numërimin e votave për kandidatë në qendrën e votimit 0301E, përkatësisht në vendvotimin 01R në shkollën fillore “Rasim Kiçina” në Drenas.

Numërimi i votave për disa prej kandidatëve të partive politike në Drenas doli se nuk është bërë në formën e duhur pasi që gjatë rinumërimit shumë kandidatëve u rritën votat e disa të tjerëve u hoqën.

KALLXO.com zbulon se disa prej partive e koalicioneve ndonëse votat për parti ishin regjistruar në formularët e rezultateve, votat për kandidatët për deputet kishin munguar pastaj.

Formulari i përputhjes së të dhënave dhe rezultateve tregon dallime gjatë numërimit dhe rinumërimit.

Nisma Socialdemokrate-AKR-PD

Vendvotimin 01R të Qendrës së votimit 0301E në Drenas në shkollën fillore “Rasim Kiçina” nuk janë regjistruar fare votat e kandidatëve të koalicionit NISMA- AKR-PD, LDK-së, Partisë Euroatlantike e Kosovës dhe Partisë Fjala.

Në qendrën e votimit 0301E, vendvotimi 01R, koalicionin Nisma Socialdemokrate, Aleanca Kosova e re dhe Partia e Drejtësisë nxori me gjithsejtë 21 vota të grumbulluara.

Por, në formularin e rezultateve të kandidatëve, kandidatët e koalicionit Nisma Socialdemokrate-AKR-PD nuk morën asnjë votë.

Ndërkaq, rezultat tjetër për kandidatet e këtij koalicioni nxori rinumërimi i vendvotimit 0301E/01R.

Nga 110 kandidatët e Nisma Socialdemokrate- AKR-PD, 35 nga ta kishin marr vota në zgjedhjet e 6 tetorit, sipas rinumërimit.

Tabela më poshtë shpjegon dallimet në vota të kandidatëve të këtij koalicioni nga numërimi dhe rinumërimi i vendvotimit në shkollën në qendër të komunës së Drenasit “Rasim Kiçina”.

Në këtë shkollë, kur u numëruan votat kryesues ishte, Kujtim Sejda ndërsa anëtarë ishin, Fatime Kastrati, Teuta Haxhiu, Lulzim Rrukiqi dhe Arizona Ferizi.

Ndërkaq, në rinumërim të vendvotimit 0301E/01R ishin, Mevlide Osmani- Jahiri, kryesuese dhe anëtarët Ensar Fejziu, Qendresa Rizani, Mirlinda Mazreku dhe Driton Osmani.

Në numërimin e votave në shkollën “Rasim Kiçina” në Drenas, kryetari i Nismës Socialdemokrate dhe kandidati për kryeministër i koalicionit Nisma-AKR-PD, Fatmir Limaj nuk kishte asnjë votë, por pas rinumërimit atij iu shtuan 11 vota.

Vota gjatë numërimit nuk kishte edhe kryetari i AKR-së dhe numri dy i listës së koalicionit, Behgjet Pacolli, por pas rinumërimit, atij iu shtuan 5 vota.

Pra, përveç tyre, gjatë numërimit vota nuk kishin pasur edhe 33 kandidatë për deputet, por atyre iu shtuan pasi ndodhi rinumërimi.

 

Emri i kandidatitNumërimiRinumërimi
Fatmir Limaj000011
Behgjet Pacolli000005
Bilall Sherifi000001
Islam Pacolli000001
Mirlinda Sopi- Krasniqi000001
Zafir Berisha000001
Endrit Shala000006
Valdrin Lluka000001
Valdete Bajrami000002
Skender Reçica000005
Vesel Makolli000001
Dardan Krasniqi000007
Arbenita Halilaj000001
Fatmir Matoshi000003
Nustret Çubreli000001
Isa Xhemajli000005
Myzejene SelMANI000001
Ekrem Mustafa000002
Arbane Hajdaraj000001
Musa Dervishaj000004
Muhamet Gashi000001
Arianit Ibrahimi000002
Kastriot Sylejmani000001
Zejnije Veliu000001
Gezon Berisha000002
Violeta Dema000001
Driton Ademi000003
Hajrije Gashi000002
Drenushe Hajzeri- Geci000005
Mehdi Thaqi000001
Lule Berisha- Zabelaj000003
Xhafer Plakiqi000001
Artan Haziri000001
Eqrem Berisha000001
Liman Krasniqi000002

 

Lidhja Demokratike e Kosovës

Në shkollën fillore “Rasim Kiçina” në qendër të Drenasit, përkatësisht në qendrën e votimit 0301E vendvotimi 01R, Lidhja Demokratike e Kosovës mori 24 vota nga 381 sa ishin në total vota të vlefshme në këtë vendvotim.

Por, KALLXO.com zbulon se në numërimin e votave të kandidatëve për deputet nga LDK nuk ishin përshkruar në formularin e rezultateve të kandidateve.

Në këtë formular kur ishin numëruar votat, asnjë kandidat i kësaj partie nuk kishte marr vota.

Por, ndryshe doli të jetë kur në këtë vendvotim u bë rinumërimi.

31 kandidat për deputetë nga 110 sa ishin nga LDK, kishin marr vota në vendvotimin 0301E/01R.

Në tabelën e më poshtme janë renditur të gjithë kandidatet të cilët gjatë numërimit nuk kishin vota ndërsa gjatë rinumërimit kishin vota.

Në këtë shkollë, kur u numëruan votat kryesues ishte, Kujtim Sejda ndërsa anëtarë ishin, Fatime Kastrati, Teuta Haxhiu, Lulzim Rrukiqi dhe Arizona Ferizi.

Ndërkaq, në rinumërim të vendvotimit 0301E/01R ishin, Mevlide Osmani- Jahiri, kryesuese dhe anëtarët Ensar Fejziu, Qendresa Rizani, Mirlinda Mazreku dhe Driton Osmani.

Ndonëse në numërimin e votave kandidatja për kryeministre nga LDK, Vjosa Osmani nuk kishte asnjë votë, kur u rinumëruan ato ajo mori 19 vota.

Vota pas rinumërimit mori edhe kandidati për deputet i kësaj partie, Kujtim Gashi, 5 gjithsejtë, ndonëse në herën e parë të numërimit, ai nuk kishte marr fare vota në vendvotimin 0301E/01R.

Nga 5 vota pas rinumërimit morën edhe dy kandidatet për deputetë, Avdullah Hoti e Lumir Abdixhiku megjithëse ata në herën e parë kur u numëruan nuk kishin marr vota.

Ngjashëm kishte ndodhë edhe me 27 kandidatë të tjerë të LDK të cilëve iu shtuan votat pasi u rinumëruan ato në vendvotimin e 01R në shkollën “Rasim Kiçina” në Drenas.

 

Emri i kandidatitNumërimiRinumërimi
Vjosa Osmani000019
Kujtim Shala000005
Avdullah Hoti000005
Lumir Abdixhiku000005
Anton Quni000007
Lirije Kajtazi000001
Besian Mustafa000003
Doruntine Maloku- Kastrati000001
Ismet Beqiri000001
Valon Murtezaj000006
Arban Abrashi000005
Besa Gaxherri000001
Vlora Dumoshi000002
Florian Dushi000001
Fatmir Rexhepi000001
Muhamet Hamiti000002
Xhavit Rexhaj000004
Vlora Limani- Hajnuni000001
Flutura Beka- Kamberaj000002
Imet Rrahmani000001
Naser Rugova000001
Brikenda Kryeziu000001
Kumrije Sahiti000001
Ilir Tasholli000002
Brahim Selimaj000004
Kujtim Prekazi000001
Faik Zekaj000001
Haki Demolli000004
Marigona Geci000003
Fetah Rudi000003
Artan Gjokaj000002

 

Partia “Fjala”

Shpërputhje votash për kandidatët për deputeti parti edhe te partia “Fjala” që udhëhiqet nga Gëzim Kelmendi.

Pasi u numëruan votat më 6 tetor, kjo parti mori në Drenas 2 vota ndërsa kandidatët e saj për deputet asnjë.

Por, pasi u rinumëruan ato, doli që gjashtë kandidat për deputet morën nga një votë.

Emri i kandidatitNumërimiRinumërimi
Gëzim Kelmeni000001
Berat Dajaku000001
Avni Çakmaku000001
Xhevdet Maloku000001
Musa Krasniqi000001
Arton Saliku000001

 

Partia Euroatlantike e Kosovës (PEK)

Ngjashëm, siç kishte ndodhë me tri partitë më lartë, ndodhi edhe me partinë e Milaim Zekës, Partinë Euroatlantike të Kosovës.

Pasi u numëruan votat në qendrën e votimit 0301E, vendvotimi 01R, PEK kishte marr 2 vota por kandidatët e saj për deputet nuk kishin asnjë votë në formular.

Por, rinumërimi i votave ndryshoi këtë rezultat. Në tabelën më poshtë janë përshkruar ndryshimet nga numërimi dhe rinumërimi i votave në këtë vendvotim për partinë PEK.

Emri i kandidatitNumërimiRinumërimi
Milaim Zeka000002
Faton Kurti000001
Behare Rexhepi000002
Hysen Gecaj000002
Finesa Berisha000001
Xhafer Ismaili000001
Enver Seferi000001

 

Partia Demokratike e Kosovës

Dallime në votat për kandidatë janë parë tek Partia Demokratike e Kosovës.

Numërimi dhe rinumërimi i vendvotimit 01R ka nxjerr rezultate të ndryshme për kandidatët e PDK-së.

Kështu, kreu i kësaj partie në numërim kishte 213 vota mirëpo pas rinumërimit atij iu shtuan 7 vota.

Dallime, siç e shpjegon edhe tabela më poshtë, patën edhe kandidatë të tjerë të PDK-së gjatë numërimit dhe rinumërimit. Kështu, Xhavit Haliti kishte marr më shumë vota gjatë numërimit por pasi u rinumëruan, atij iu hoqën 2 vota.

 

Emri i kandidatitNumërimiRinumërimi
Kadri Vesli213220
Memli Krasniqi013014
Uran Ismaili048049
Xhavit Haliti012010
Safete Hdergjonaj006007
Elmi Reçica009008
Fatmir Xhelili022021
Ramë Buja009010
Andin Hoti003002
Ferat Shala064063
Sejdi Hoxha069068
Mexhide Mjaku Topalli000001
Gentiana Beqa-Ahmeti002000
Raif Qela001002
Elmije Plakiqi016017
Shqiptar Demaçi008007
Isni Kilaj003002
Fadil Nura019021
Leonora Morina Bunjaku007006
Gonxhe Çaushi004006
Gani Halilaj066068
Suzana Gjergji002003
Petrit Hajdari106108
Ilir Kurteshi008009
Erlehta Osmani000001
Fitim Selimi001002
Esat Isufi003004
Muhamet Gjeka037038
Mirjeta Rrukolli004003
Mustafë Grainca002000
Riad Rashiti000001
Hidaim Rama014015
Faik Geci005004
Pashk Buzhela004005
Bekim Haxhiu006007

 

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partia Socialdemokrate

Dallime në vota pas numërimit dhe rinumërimit kishte edhe në koalicionin AAK-PSD.

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, pas numërimit i kishte 13 vota ndërsa pasi u rinumëruan iu shtua një votë. Edhe kandidates nga koalicioni AAK-PSD, Arta Ahmeti Gjylani iu shtua një votë, nga 8 në 9. Ndërsa, kandidates tjetër Dhurata Salihi, nga numërimi nuk kishte fare vota mirëpo pas rinumërimit i kishte marr 3 vota.

 

Emri i kandidatitNumërimiRinumërimi
Ramush Haradinaj013014
Arta Ahmeti Gjylani008009
Dhurata Salihi000003

Ndërkaq në listat e kandidatëve të Lëvizjes Vetëvendosje, Beni Kizolli në numërim kishte pasur 1 votë ndërsa pas rinumërimit 2, Driton Tali në numërim pati 1 votë pas rinumërimit 2 vota, kurse Sali Zyba në numërim nuk kishte pasur fare vota ndërkaq pas rinumërimit nuk kishte shënim në regjistrin e votave për kandidatë.

Mos përputhje të votave pati edhe në listën e Partisë Liberale Egjiptiane. Veton Berisha në numërim kishte një votë por gjatë rinumërimit atij iu bënë dy. Kandidatja për deputete Albane Reshitaj në numërim nuk pati vota ndërsa pas rinumërimit mori 1.

Në këtë shkollë, kur u numëruan votat kryesues ishte, Kujtim Sejda ndërsa anëtarë ishin, Fatime Kastrati, Teuta Haxhiu, Lulzim Rrukiqi dhe Arizona Ferizi.

Ndërkaq, në rinumërim të vendvotimit 0301E/01R ishin, Mevlide Osmani- Jahiri, kryesuese dhe anëtarët Ensar Fejziu, Qendresa Rizani, Mirlinda Mazreku dhe Driton Osmani.