// E premte ORA 21:20

10,396

17 Qershor 2017

Video Ekskluzive: Arrestohen Punonjës Shëndetësorë për Vjedhje Barërash.

Policia

Në filmimet ekskluzive të shfaqura në edicionin e së premtes të emisionit “Drejtësia në Kosovë” janë paraqitur pamje të arrestimit të një punonjëseje të Spitalit të Vitisë e dyshuar për vjedhjen e barërave në këtë qendër.

Aksioni i cili është realizuar para disa javës ka quar në pranga edhe një doktor të QKUK-së i dyshuar se kontrabandën barërash nga Serbia për në Kosovë.

Aksioni i shtrirë në 18 lokacione ka nisur në shtëpinë e punonjëses së qendrës së Vitisë. Siç shihet në pamjet e transmetuara në shtëpinë e saj policia ka zbuluar pajisje mjekësore të cilat janë marrë nga kjo qendër. Punonjësja arrestohet në vendin e saj të punës ndërsa policia konfiskon dhe të dhënat për materialet e gjetura në shtëpinë e saj. Pjesë tjetër e aksionit është edhe bastisja e shtëpisë dhe makinës së një doktori të QKUK-së i cili dyshohet se ka kontrabanduar barëra nga Serbia për në Kosovë.

Në banesën e këtij të fundit zbulohen dhjetëra pako me ilaqe pa banderola të sjella na Serbia.

Dyshime dhe materiale të tjera të cilat për destinacion kishin QKUK-në janë hasur edhe në një depo në afërsi të Prishtinës.

Materialet në fjalë të konfiskuara pritet të ekzaminohen dhe të kuptohet arsyeja pse të njëjtat nuk ndodhen në QKUK.

NDËRLIDHUR

Taksa doganore
 

AKB: Mbi 23 milionë euro humbje Serbisë nga vendosja e taksës

Që nga vendosja e tarifës doganore nga Qeveria e Kosovës në 100 për qind për produktet më origjinë nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina, kompanitë eksportuese nga këto shtete kanë humbur dhjetëra miliona euro dhe mijëra punëtorë të këtyre kompanive rrezikojnë të humbasin vendet e tyre të punës. Kështu thuhet në një studim hulumtues të Aleancës […]

taksa
 

Qeveria lejon donacion të barnave në veri, pa taksë

Dogana e Kosovës nuk u ka kërkuar pagesë në vlerë prej 100 për qind të vlerës së mallit një donacionit të barnave për Qendrën Spitalore në Mitrovicën e Veriut. Kështu ka bërë të ditur, Avni Arifi, Kryesuesi i Delegacionit të Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi. Ai ka përsëritur qëndrimin e qeverisë se taksa 100 për qind […]

orca
 

ORCA kërkon masa nga Rektorati i UP ‘Hasan Prishtina’ ndaj Arian Janovës

Organizata ORCA gjatë ditës së sotme ka reaguar ndaj kërcënimeve të cilat janë bërë publike në medie në të cilat përmes audio-incizimeve mund të dëgjohet se si Arian Janova i kërcënohet studentëve të Parlamentit Studentor. Arian Janova, ishte dënuar nga gjykata e shkallës së parë për shitje notash në Universitet të Prishtinës “Hasan Prishtina”, por […]

Reagimi
 

Komisioni për Komunitete reagon ndaj ndaljes së Slobodan Petroviqit në Serbi

Komisioni Parlamentar për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim,  më diskutoi ndalimin e  deputetit dhe anëtarit të Komisionit, Slobodan Petroviç, nga ana e xhandarmërisë serbe në kufirin Kosovë-Serbi, përkatësisht në pikën kufitare në Merdarë. Më datën   8 dhjetor, gjatë kalimit të kufirit Kosovë-Serbi, deputeti i Partisë Liberale Serbe, Slobodan Petroviç, është ndaluar nga […]

TË FUNDIT

Taksa doganore
 

AKB: Mbi 23 milionë euro humbje Serbisë nga vendosja e taksës

Që nga vendosja e tarifës doganore nga Qeveria e Kosovës në 100 për qind për produktet më origjinë nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina, kompanitë eksportuese nga këto shtete kanë humbur dhjetëra miliona euro dhe mijëra punëtorë të këtyre kompanive rrezikojnë të humbasin vendet e tyre të punës. Kështu thuhet në një studim hulumtues të Aleancës […]

taksa
 

Qeveria lejon donacion të barnave në veri, pa taksë

Dogana e Kosovës nuk u ka kërkuar pagesë në vlerë prej 100 për qind të vlerës së mallit një donacionit të barnave për Qendrën Spitalore në Mitrovicën e Veriut. Kështu ka bërë të ditur, Avni Arifi, Kryesuesi i Delegacionit të Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi. Ai ka përsëritur qëndrimin e qeverisë se taksa 100 për qind […]

orca
 

ORCA kërkon masa nga Rektorati i UP ‘Hasan Prishtina’ ndaj Arian Janovës

Organizata ORCA gjatë ditës së sotme ka reaguar ndaj kërcënimeve të cilat janë bërë publike në medie në të cilat përmes audio-incizimeve mund të dëgjohet se si Arian Janova i kërcënohet studentëve të Parlamentit Studentor. Arian Janova, ishte dënuar nga gjykata e shkallës së parë për shitje notash në Universitet të Prishtinës “Hasan Prishtina”, por […]

Dekorimi i qytetit
 

Prizreni ndan 28 mijë euro për dekorimin e qytetit

Komuna e Prizrenit ka ndarë nga buxheti i saj rreth 28 mijë euro për dekorimin e qytetit. Këtë e ka bërë të ditur për KALLXO.com, zëdhënësi i kësaj komune, Lisa Dorambari. Dorambari ka treguar se buxheti i sivjetmë është i njëjtë me atë të vitit të kaluar veçse këtë vit do të zgjerohet dekorimi i […]

Tash

NA NDIQNI

Ministri i Kulturës kërkon themelimin e Shkollës Kombëtare të Baletit në Kosovë

by Afërdita Fejzullahu
NA NDIQNI

Send this to a friend