Ilustrim

Sulm me thikë në çerdhe

Të paktën 14 fëmijë janë plagosur në një sulm me thikë në kopshtin e fëmijëve në Chongqing, në jug-perëndim të Kinës. Policia thotë se një grua 39-vjeçare që mbante një thikë kuzhine hyri në shkollë në rrethin Banan të premten në mëngjes, pasi fëmijët ishin në sheshin e lojërave.

Motivi për sulmin është ende i paqartë, ndonëse disa raporte në mediat sociale thonë se gruaja kishte një ankesë kundër qeverisë.

Gruaja, mbiemri i të cilit ishte dhënë si Liu, u arrestua në vendin e ngjarjes, transmeton rtv21.tv. Kina është përballur me një varg sulmesh me thikë në shkollë dhe kopshte në vitet e fundit. Ato zakonisht janë kryer nga njerëz që kërkojnë hakmarrje ndaj zyrtarëve ose individëve, ose që vuajnë nga problemi i shëndetit mendor.