Postet nga: kinë

Tërmet i fuqishëm përgjatë kufirit mes Kinës dhe Kirgizisë

Një tërmet i fuqishëm prej 7 ballësh ka goditur në zonën përgjatë kufirit mes Kinës dhe Kirgizisë, raportoi më 22 janar Shërbimi Gjeologjik i Shteteve ...

Stuhi dëbore e temperatura rekorde, i ftohti kaplon Pekinin

Kryeqyteti i Kinës, Pekini, ka regjistruar më së shumti orë të temperaturave nën zero gradë Celsius gjatë muajit dhjetor që nga viti 1951, pasi që një valë e ftohtë ...

Tërmet vdekjeprurës në Kinë

Të paktën 118 persona janë vrarë dhe më shumë se 250 janë plagosur në tërmetin me magnitudë 6.2 që goditi provincën rurale Gansu në veriperëndim të Kinës.

Vuçiqi thotë se bisedoi me Putinin në Kinë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të martën se e zhvilloi “një bisedë të shkurtër” me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, me të cilin, megjithatë, tha se “...

Evropa “rrezikon varësinë” nga bateritë kineze në mungesë të energjisë ruse

Ndërsa Evropa përpiqet të pakësojë çlirimin e karbonit ajo rrezikon të krijojë varësi nga Kina për bateritë ndërsa kërkesat pritet të rriten tej ...

Ish-ministri i jashtëm kinez u shkarkua për shkak të një marrëdhënieje jashtëmartesore

Ish-ministri i jashtëm i Kinës, Qin Gang, i cili u largua nga kjo detyrë në muajin korrik, ka patur një marrëdhënie jashtëmartesore gjatë periudhës ...

Rritet numri i viktimave nga rrëshqitjet e dheut në Kinë

Numri i viktimave nga rrëshqitjet e dheut, që u shkaktuan nga shirat e rrëmbyeshëm në veri të Kinës, është rritur në të paktën 21, thanë autoritetet ...

Rritet në 30 numri i të vdekurve nga vërshimet në Kinë

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën në vështrimet që goditën një qytet afër Pekinit, thanë zyrtarët kinezë të shtunën, duke bërë që ...