Labinot Tahiri - Ramush Haradinaj - FCB

Labinot Tahiri: Ramush, Kosova po funksionoka vetëm në bazë të servilizmit

Deputeti Labinot Tahiri thotë se ndjen keqardhje për dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga pozita e kryeministrit të Kosovës.

Ai ka shkruar në rrjetin social Facebook se tashmë u kuptua se Kosova funksionon në bazë të servilizmit.

“Z. Gjeneral Ramush Haradinaj! Isha me fat që së paku si qytetarë dhe deputet të shërbeva ty dhe qytetarëve, si dikur ushtarët e tu e të Kosovës gjatë luftës për Liri! Jam krenarë që bëmë së bashku me ndihmën e (Amerikës) Ushtrinë e Kosovës sa ishit ju kryeministër!”, ka shkruar Tahiri.

Ky deputet thotë se qytetarët janë dërmuar me ndërrimin e qeverive pa rezultat.

“Nuk po bëhet asgjë për fatin e juaj në këtë atdhe, ndjejë keqardhje për këtë lajm! Në fund Zoti e bekoftë Kosovën e Shqipërisë”, ka shtuar deputeti Tahiri.

 

Kujtojmë se ish-kryeministri, Ramush Haradinaj i kishte ndarë medaljen e Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, për deputetin Labinot Tahiri, për kontributin e tij për qytetarët e Kosovës.

Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga pozita e Kryeministrit pasi ka marrë ftesë nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale.

Haradinaj dha dorëheqje në mbledhjen e Qeverisë duke thënë se në Gjykatën Speciale nuk mund të shkojë si përfaqësues qeverisë së Kosovës.

 

Historiku i Gjykatës Speciale

Gjykata Speciale ishte miratuar më 3 gusht të vitit 2015 në Kuvendin e Kosovës, pas kërkesave të shumta nga ndërkombëtarët.

Me 82 vota për, 5 kundër dhe 1 abstenim, deputetët e asaj legjislature i kishin votuar ndryshimet e nevojshme kushtetuese të cilat i kishin hapur rrugë themelimit të kësaj gjykate të kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare.

Në atë kohë, kryeministër kishte qenë Isa Mustafa, ndërsa zëvendëskryeministër Hashim Thaçi.

Ky i fundit kishte qenë shumë i zëshëm në mbështetjen e krijimit të kësaj Gjykate.

Gjykata Speciale për Kosovën në përbërjen e saj do të ketë vetëm prokurorë e gjykatës ndërkombëtarë.

Ajo ka filluar punën muajve të fundit, kur ka ftuar disa ish figura të larta të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Lëvizja Vetëvendosje kishte qenë partia e vetme, e cila unanimisht kishte votuar kundër krijimit të kësaj Gjykate, ndërsa nga partitë e tjera ka pasur disa figura të pakta që kanë votuar kundër.

https://kallxo.com/haradinaj-per-ftesen-e-speciales-do-tu-pergjigjem-shpifesve/

https://kallxo.com/opsionet-kushtetuese-te-hashim-thacit-pas-renies-se-qeverise/

.