Foto: Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, Facebook

Sulmohet ekipi i Periskopit në Zveçan

Dy persona të maskuar kanë tentuar të sulmojnë ekipin e portalit Periskopi, sot në Zveçan.

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka publikuar një fotografi ku shihet se bluza e një pjesëtari të ekipit të Periskopit është shqyer si shkak i tentimit të sulmit, nga i cili thotë se fatmirësisht nuk ka të lënduar.

Sot është raportuar edhe për tri sulme të tjera të protestuesve serbë në veri ndaj veturave të mediave.

AGK është shprehur shumë e shqetësuar me situatën e krijuar për mediat dhe gazetarët që po raportojnë nga komunat veriore. Asociacioni u ka bërë sërish thirrje NATO-s dhe EULEX-it që të sigurojnë gazetarët dhe t’u mundësojnë raportim pa u penguar.

“Njëherësh, AGK-ja, rekomandon që kolegët t’i dëgjojnë rekomandimet e zyrtarëve të Policisë së Kosovës që janë prezent atje” – ka shkruar AGK.

Sot në veri janë sulmuar edhe veturat e KALLXO.com, RTV Dukagjinit dhe Top Channel.

Të gjitha raportimet për situatën e sotme në veri të Kosovës mund t’i gjeni në këtë LINK.