Lajçak takon komandantin e ardhshëm të KFOR-it, flasin për gjendjen në Kosovë

Emisari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, është takuar me komandantin e ardhshëm të misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, KFOR, gjeneralmajor Özkan Ulutaş.

Përmes një shkrimi në rrjetin Twitter, Lajçak theksoi se kanë folur për situatën aktuale në Kosovë dhe dialogun me Serbinë.

“Kënaqësi të mirëprisja komandantin e ardhshëm të misionit të NATOS-s, KFOR, Gjeneralmajor Ulutaş në zyrën time sot. Kemi shkëmbyer mendime për situatën aktuale në Kosovë dhe për dialogun. Mezi pres vazhdimin e bashkëpunimit të shkëlqyer  me KFOR-in”- ka shkruar ai.

Pjesëtari i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, u vra, një tjetër u plagos dhe një tjetër u lëndua, pas një sulmi nga persona të armatosur në Banjskë të Zveçanit, rreth orës 3 të mëngjesit të së dielës.

Policia e Kosovës kishte rrethuar të dyshuarit, rreth 30 persona – pjesëtarë të grupit të armatosur terrorist që gjendeshin në manastirin e Banjskës, derisa sulmet ndaj njësiteve policore vazhduan edhe në mbrëmje.