Ilustrim

Gjermania konfirmon rastin e parë të koronavirusit

Autoritetet shëndetësore thonë se njeriu që u prek nga virusi është nga shteti i Bavarisë. Është shembulli i parë i njohur jashtë Kinës i sëmundjes që transmetohet midis personave të palidhura, raporton DW.

Ky është rasti i fundit i konfirmuar në Gjermani, njoftoi një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë bavareze, të hënën.

Burri që u prek nga virusi është nga Starnberg, 30 kilometra në jug të Mynihut, dhe është në një “gjendje të mirë mjekësore”, sipas autoritetit shëndetësor.

Ministria lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se ai ishte nën mbikëqyrje në një repart izolimi dhe se rreziku i infektimit për njerëzit e Bavarisë aktualisht konsiderohet të jetë “i ulët”.

“Personat që kanë qenë në kontakt (me pacientin) janë informuar në detaje në lidhje me simptomat e mundshme, masat higjienike dhe kanalet e transmetimit”, ka vazhduar më tej njoftimi.

Ai gjithashtu konfirmoi se do të ketë një konferencë për shtyp në lidhje me këtë çështje të martën në mëngjes.

Rast unik

Rasti bavarez është shembulli i parë i njohur i infeksionit që përhapet jashtë Kinës midis njerëzve që nuk janë të lidhur ngushtë.

Përafërsisht 50 raste janë regjistruar jashtë Kinës. Pothuajse të gjithë pacientët ishin kthyer kohët e fundit nga Kina. Në disa raste ndërkombëtare, virusi u kalua midis anëtarëve të familjes.

Gjermania ‘e përgatitur mirë’

Ministri gjerman i shëndetësisë Jens Spahn tha në Twitter të martën se Gjermania është në gjendje të mirë për t’u marrë me ardhjen e infeksionit.

“Pritej që virusi të vinte në Gjermani”, shkroi ai. “Rasti në Bavari tregon se ne jemi përgatitur mirë”.

Deri të hënën në mbrëmje, vetëm raste të dyshuara ishin paraqitur në Gjermani. Disa shtete gjermane ishin përgjigjur duke rritur kontrollet e sigurisë në aeroportet.

Spahn tha se qeveria ka plane të gatshme për mënyrën se si aeroportet dhe spitalet duhet të veprojnë në rast të një epidemie.

Virusi i ri, i cili ka origjinën në qytetin qendror kinez Ëuhan dhe mund të shkaktojë një infeksion akut të frymëmarrjes akute të ngjashme me pneumoni, deri më tani ka vrarë të paktën 106 njerëz dhe ka infektuar më shumë se 4500 të tjerë në Kinë, ndërsa raste të sëmundjes janë raportuar gjithashtu në të gjithë globin.

Vende të tilla si Koreja e Jugut, Tajvani, Tajlanda, Nepali, Vietnami, Arabia Saudite, Singapori, SH.B.A., Franca dhe Australia kanë konfirmuar të gjithë pacientët që janë prekur nga sëmundja.