Postet nga: Gjermani

Më pak gjermanë preferojnë pensionimin e parakohshëm

Secilën herë e më shumë, banorët e Gjermanisë janë duke punuar deri në moshën 67-vjeçare, kanë treguar disa të dhëna qeveritare.

Gjermani - Rënie dramatike në shitjet e automjeteve elektrike në muajin janar

Pasi qeveria gjermane e ka hequr bonusin për blerjen e automjeteve elektrike, shitjet e tyre ranë deri në 55 për qind në muajin janar. Nga ana tjetër, janë ...

A do të jetë viti 2024 vit i shkatërrimit të demokracisë, ngjashëm siç ishte viti 1933?

Hitleri u bë kancelar i Gjermanisë përmes kutive të votimit. Me zgjedhjet që zhvillohen në shumë pjesë të botës, ky vit mund ta shkaktojë një kthesë po aq ...

Gërvalla në Gjermani: Që nga shtatori nuk ka një qëndrim të qartë dhe zyrtar të BE-së për sulmin në Banjskë

Në përmbyllje të vizitës së punës në Gjermani, zv.kryeministrja dhe ministrja e Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla, mori pjesë në diskutimin me pë...

Dy shtetasit shqiptarë të akuzuar si bashkëpunëtorë në trafikim me narkotik ekstradohen nga Gjermania e Greqia 

Policia e Shtetit ka njoftuar se dy persona, shtetas shqiptarë të akuzuar si bashkëpunëtorë në trafikimin e sasive të mëdha të lëndëve narkotike janë ekstraduar ...

Marsh në Frankfurt kundër të djathtës ekstreme

Dhjetëra mijëra njerëz kanë ndalë të shtunën nëpër rrugët e Frankfurtit, për të protestuar kundër partisë së të djathtës ekstreme ...

Gjermani, perspektiva e zymtë për ndërtimtarinë

Viti i kaluar nuk ishte i mirë për ndërtime të reja në Gjermani. Dhe nuk ka asnjë shenjë përmirësimi as në vitin e ri. Disa ekspertë ...

Berlin: Sërish sulme ndaj policëve gjatë ndërrimit të viteve

Masat e policisë parandaluan incidente të ashpra natën e ndërrimit të viteve në Berlin, ku u arrestuan përkohësisht rreth 390 vetë - shumë syresh për shkelje ...