Lexy Savvides/CNET

Ora inteligjente më e mirë për vitin 2022

Segmenti i veshjes ofron një sërë orësh inteligjente të shkëlqyera. Si rezultat, mund të jetë e vështirë të zgjedhësh orën inteligjente më të mirë për dorën tuaj.

Këto vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme. Për më tepër, duhet të siguroheni që ora inteligjente që po zgjidhni të funksionojë me smartfonin tuaj.

Për shembull, një Apple Watch funksionon më mirë me një iPhone. Disa orë inteligjente veprojnë si një ekran i dytë i vërtetë për telefonin tuaj duke i pranuar njoftimet inteligjente, duke ju lejuar t’u përgjigjeni mesazheve ose duke marrë telefonata në lëvizje. Por nëse doni diçka të fokusuar në fitnes, ka shumë opsione edhe për ju.

Shumica e orëve inteligjente duhet të kenë monitorimin e rrahjeve të zemrës, ndjekjen e aktivitetit, gjurmimin e gjumit, gjurmimin GPS dhe njoftimet e smartfonit në kyçin e dorës. Shumë prej tyre mbështesin pagesat pa kontakt dhe të tjerë kanë lidhje LTE ose celulare, kështu që vërtet mund ta lini telefonin në shtëpi.

Ne kemi përmbledhur orët inteligjente më të mira që mund t’i blini në vitin 2022 bazuar në funksionin, çmimin dhe përputhshmërinë për t’u ndihmuar të vendosni se cila është ora inteligjente më e mirë për ju. Kjo listë përditësohet periodikisht me rishikime të reja të opsioneve më të mira të orëve inteligjente.

Apple Watch Seria 7

Apple Watch më i mirë që mund të merrni

Lexy Savvides/CNET

Apple Watch Series 7 është ora inteligjente kryesore e Apple për një arsye. Jo vetëm që ka një ekran më të madh se orët e mëparshme të Apple, por është gjithashtu më i qëndrueshëm falë një dizajni rezistent ndaj pluhurit dhe çarjeve. Ai ka një sensor të oksigjenit të gjakut dhe elektrokardiogramit (EKG ose EKG) dhe është i disponueshëm në madhësinë e kasës 41 mm ose 45 mm.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni një model celular ose LTE që ju lejon të pranoni telefonata dhe t’u përgjigjeni mesazheve nga kyçi i dorës pa telefonin tuaj, megjithëse kjo ka një kosto ekstra.

Apple Watch ka një jetëgjatësi të baterisë në përgjithësi deri në 18 orë me përdorim tipik, më pak se shumë nga konkurrentët e saj. Garmin Venu 2

Një shoqërues i shkëlqyer fitnesi për Android dhe iOS

Lexy Savvides/CNET

Emri Garmin ka qenë prej kohësh sinonim i gjurmimit të fitnesit, por shumë nga orët e mëparshme të kompanisë nuk janë dukur apo ndjerë aq “të zgjuara”. Venu 2 ka një dizajn të lëmuar, të rrumbullakët me një ekran të ndritshëm që shihet lehtë në rrezet e diellit direkte.

Është gjithashtu kompatibil me Android dhe iOS, ka veçori të shkëlqyera të thelluara të fitnesit, si gjurmimi gjithëpërfshirës i stërvitjes, një bateri e trupit që ju tregon nëse duhet ta shtyni veten të stërviteni ose të bëni një ditë pushimi, plus gjurmimin e shëndetit të grave. Gjithashtu mund të marrë nivelet e oksigjenit në gjak dhe bateria do të zgjasë disa ditë me përdorim të moderuar.

E keqja është se nuk ka aq shumë karakteristika inteligjente sa orët e tjera në këtë listë, duke përfshirë mungesën e lidhjes LTE ose celulare. Nëse dëshironi një altoparlant dhe mikrofon në bord për të folur me asistentin tuaj zanor ose për t’iu përgjigjur thirrjeve të shpejta në kyçin tuaj kur telefoni juaj është brenda rrezes, hidhini një sy Garmin Venu 2 Plus më të ri. Vjen vetëm në një madhësi 43 mm, por ndan të gjitha të njëjtat veçori me Venu 2 dhe 2S origjinale. 

Samsung Galaxy Watch 4

Vendosja e standardit për orët Android

Lexy Savvides/CNET

Galaxy Watch 4 është ora e parë inteligjente që përdor platformën e re Google Wear, të bashkë-dizenjuar nga Samsung dhe Google. Kjo orë inteligjente Android ka një dizajn të rrumbullakët me opsionin për të paguar pak më shumë për versionin Classic me një kornizë rrotulluese. EKG dhe gjurmimi i rrahjeve të zemrës janë pjesë e kësaj ore, por Samsung përpiqet të diferencohet nga orët e tjera me një sensor të ri elektrik të bazuar në impedancë që mund t’ju tregojë më shumë për përbërjen e trupit tuaj.

Por disa nga veçoritë kryesore si EKG janë të kyçura në telefonat Samsung për momentin dhe jetëgjatësia e baterisë nuk është aq e fortë sa të tjerat në listë. 

 Apple Watch SE

Apple Watch më i mirë për xhepin tuaj

Angela Lang/CNET

Nëse nuk keni pasur asnjëherë një Apple Watch, kjo është ajo që duhet të merrni. Apple Watch SE është një alternativë më e lirë për Serinë 7 me shumë të njëjtat karakteristika të shkëlqyera plus një jetëgjatësi pak më të gjatë të baterisë. Përveç sensorëve shtesë të shëndetit (EKG dhe SpO2), ndryshimi më i dukshëm midis të dyve është se SE nuk ka një faqe ore me ekran gjithmonë të ndezur. Por ndoshta nuk do ta humbisni nëse nuk e keni pasur kurrë këtë veçori të orës inteligjente. 

Fitbit Versa 3

Alternativa më e mirë e Apple Watch

Angela Lang/CNET

Versa 3 është kompatibil me telefonat iOS dhe Android dhe ju lejon të zgjidhni midis Alexa ose Google Assistant si asistentin tuaj zanor. Ajo nuk ofron të gjitha aplikacionet dhe veçoritë inteligjente si disa nga konkurrentët e saj, por është një orë inteligjente e plotësuar me shumë veçori shëndetësore dhe fitnesi për t’ju mbajtur në rrugën e duhur, të tilla si me GPS dhe njoftimet e drejtpërdrejta të zonës së rrahjeve të zemrës. Ka veçorinë më të mirë të gjurmimit të gjumit në këtë listë dhe madje ju jep veçori shëndetësore duke përfshirë një ndarje të të dhënave tuaja SpO2 dhe temperaturës së trupit gjatë natës (përdoruesit e Fitbit Premium). Jetëgjatësia e baterisë është gjithashtu më e mirë se shumica e opsioneve të tjera të orëve inteligjente. 

Polar Grit X Pro

Një orë e fortë aventure

Angela Lang/CNET

Polar’s Grit X Pro është një orë në natyrë për kërkuesit e aventurave. Dizajni i fortë mund t’i rezistojë elementeve pasi është rezistent ndaj ujit deri në 100 metra dhe ka një faqe ore prej xhami safiri që është rezistente ndaj gërvishtjeve. Me hartat e integruara, navigimin hap pas hapi dhe mjetet e rikuperimit gjatë natës, mund të përcaktoni nëse jeni gati për ta bërë atë stërvitje. Kjo është shumë më tepër një orë sportive sesa një orë inteligjente, por gjithsesi mund të pranojë njoftime nga telefoni juaj, të kontrollojë riprodhimin e muzikës dhe të ketë monitorim 24/7 të rrahjeve të zemrës.

Ekrani me prekje është më pak i përgjegjshëm se orët e tjera në këtë listë – është transflektues dhe jo AMOLED – por ju mund të ikni duke përdorur kontrollet e butonave./Cnet