Juventusi kampion i Italisë për herë të nëntë radhazi

Fitoreja ndaj Sampdorisë me rezultat 2-0, e ka shpallur Juventusin kampion të Italisë për herë të nëntë radhazi.

Golat për bianconerët në këtë ndeshje i shënuan Ronaldo dhe Bernderschi.

Bianconerët shpallën kampion të Italisë me 83 pikë, dy xhiro para se të përfundoi kampionati në Serie A.

“Zonja e Vjetër”, shpallet kampione e Italisë për herë të 36-të në histori të klubit, duke u bërë skuadra me më së shumti trofe të ligës.

Golashënuesi më i mirë i  bianconerevë në këtë sezon është Ronaldo me 31 gola.