// E premte ORA 21:20

0

11 Shkurt 2019

Dështimi në deradikalizim

deradikalizimi

Të premten, emisioni “Drejtësia në Kosovë” transmetoi reportazhin për të riun nga Bajinca e Drenasit i cili është arrestuar me dyshimin se ka kërcënuar në rrjetet sociale kryeministrin Ramush Haradinaj.

Reportazhi sjell rrëfime të mësuesve e bashkëfshatarëve të të arrestuarit ndërsa pasqyron një analizë të problemeve të sistemit të trajtimit të personave të arrestuar si të dyshuar për nxitje të veprave të terrorizmit.

Hulumtimi tregon se Komunat, Drenasi, Vushtrria e Mitrovica nuk kanë planë adekuate për të trajtuar të rikthyerit apo të dënuarit për terrorizëm.

Emisioni sjell, intervista me dy avokat që mbrojnë dy persona të cilët po hetohen e akuzohen për video e fotografi propaganduese në rrjete sociale.

Sa ishte në dijeni qytetari i Drenasit që fotografia e publikuar nga vetë ai dhe e cila përmbante mesazh kërcënues për Kryeministrin Haradinaj do ta vendose pas grilave.

Hulumtimi gjithashtu sjell dëshmi se në shkolla nuk ka planprograme të caktuara për të vetëdijësuar nxënësit për përdorimin e rrjeteve sociale.

 

NDËRLIDHUR

Punesime
 

Gruaja e Sabit Gecit punësohet në kompaninë publike

Gruaja e ish komandantit të UCK-së, Sabit Geci është punësuar në kompaninë “Pastrimi” në pozitën e analistes. Në listën prej rreth 60 të punësuarve në 3 muajt e fundit në këtë kompani, figuron dhe emri i Sanije Gecit, që është bashkëshortja e Sabit Gecit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, kryeshefi i kësaj kompanie, Burim […]

Trashëgimia kulturore
 

MKRS dhe KKTK përplasen për trashëgiminë në Komisionin Parlamentar

Përfaqësues të Këshillit të Kosovës për Trashëgiminë Kulturore dhe të Ministrisë së Kulturës, kanë shkëmbyer akuza ndaj njëri- tjetrit lidhur me trajtimin që është duke iu bërë trashëgimisë kulturore nga MKRS dhe institucionet vartëse të saj. Kjo përplasje e radhës mes dy institucioneve kanë ndodhur sot gjatë takimit të Komisioni të Kuvendit të Kosovës, për […]

Punësimet
 

Aktorja Shota Baraliu punësohet në kompaninë publike

Aktorja Shota Baraliu është njëra nga rreth 60 të punësuarit në 3 muajt e fundit në kompaninë regjionale të mbeturinave “Pastrimi”. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com kryeshefi i kësaj ndërmarrjeje, Burim Kelmendi. “Po, është e vërtetë, është e punësuar me kontratë mbi vepër”, tha kryeshefi Burim Kelmendi kur u pyet nëse është e punësuar […]

TË FUNDIT

Trashëgimia kulturore
 

MKRS dhe KKTK përplasen për trashëgiminë në Komisionin Parlamentar

Përfaqësues të Këshillit të Kosovës për Trashëgiminë Kulturore dhe të Ministrisë së Kulturës, kanë shkëmbyer akuza ndaj njëri- tjetrit lidhur me trajtimin që është duke iu bërë trashëgimisë kulturore nga MKRS dhe institucionet vartëse të saj. Kjo përplasje e radhës mes dy institucioneve kanë ndodhur sot gjatë takimit të Komisioni të Kuvendit të Kosovës, për […]

USAID
 

Çertifikohen 13 profesorë nga Qendra për Ekselencë e UP-së

13 profesorë janë certifikuar nga Qendra për Ekselencë në Mësimdhënie e Universitetit të Prishtinës në kuadër të programit “Training for Trainers” i   financuar nga USAID-i. Ministri i Arsimit,Shkencës dhe Teknologjisë,  Shyqyri Bytyqi, tha se se përmes këtij trajnimi është arritur sukses dhe kjo falë bashkëpunimit që ka dhënë USAID-i. “Ky program ka dhënë sukses, ka […]

Dënimi
 

Dënohet ish-arkëtari i Ujësjellësit në Mitrovicë

Gjykata Themelore në Mitrovicë e ka dënuar me 30 ditë burgim efektiv, Mirsad Veselin, i cili akuzohej nga Prokuroria Themelore në Mitrovicë, se në pozitën e arkëtarit të Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) “Mitrovica”, ka përvetësuar shumën prej 1 mijë e 511 euro e 30 cent. Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Mitrovicë, në periudhën […]

Tash

NA NDIQNI

Caktohet data e gjykimit të deputetit të Listës Serbe, i akuzuar për sulm e kanosje 

by Marcel Lekaj
NA NDIQNI

Send this to a friend