// E enjte ORA 20:20

92

12 Mars 2015

Jeta në Kosovë Diskuton për Integrimin e Strukturave Paralele

Emisioni TEMA

Të enjten në “Jeta në Kosovë” do të transmetohet emisioni i radhës “Tema” ku do të diskutohet për aspektin e sigurisë, në veçanti për integrimin e strukturave të sigurisë që kanë funksionuar në kuadër të MUP-it serb si pjesëtarë të Policisë dhe si pjesëtarë të asaj që njihet si “Mbrojtja Civile”.

Përfaqësues nga shoqëria civile në Prishtinë e Beograd do të flasin për atë se sa janë të integruara këto struktura në organet e rendit dhe sigurisë të Kosovës?
Kush janë këto struktura? Çfarë funksionesh kanë dhe sa është numri i personave që kanë këto organizata?
A është arritur ndonjë marrëveshje në Bruksel për integrimin e tyre në Polici, Forcat e Sigurisë së Kosovës dhe organet tjera të sigurisë? Si po shkon integrimi i tyre?

Për të diskutuar për këto tema, Faik Ispahiu ka ftuar:

Florian Qehaja – drejtor, Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë;
Valdete Idrizi – aktiviste e Shoqërisë Civile – Mitrovicë;
Maja Bjelosh – hulumtuese, Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë;
Isidora Stakiq – hulumtuese, Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë.

“Jeta në Kosovë” këtë të enjte do të transmetohet nga ora 20:05.

 

NDËRLIDHUR

Konferenca
 

Të Përçarë Rreth Dialogut

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar, tha sot se dialogu i Kosovës me Serbinë nuk ka alternativë, por kërkoi të ketë më shumë transparencë nga institucionet e Kosovës rreth këtij procesi.

Konferenca
 

Publikimi i Raportit “BIG DEAL”

Zëvendës-ambasador i Hungarisë në Kosovë, Istvan Sipos, duke folur për mungesën e transparencës, shfaqi një rast të ngjashëm të keqkuptimit me një marrëveshje që kishte Hungaria dhe Serbia për lirinë e lëvizjes.

TË FUNDIT

denoncimi
 

VV Denoncon Dardan Molliqajn për ‘Mbledhje Ilegale’ me Aktivistë

Lëvizja Vetëvendosje lëshoi një komunikatë në të cilën tha se ish sekretari organizativ i kësaj partie, Dardan Molliqaj, po mbledh aktivistët e saj në takime që i quajti ilegale duke u folur për, siç thuhet, ndarje të VV-së dhe krijimin e një partie të re. “Disa aktivistë dhe anëtarë kryesie të Qendrave të Lëvizjes VETËVENDOSJE! […]

droga në gomë
 

Policia Shqiptare Kap Drogën e Fshehur në Gomën e Makinës

Policia Kufitare e Shqipërisë ka sekuestruar 4 kilogramë e 476 gramë heroinë dhe ka arrestuar trafikantin e dyshuar. Sasia e drogës është kapur gjatë një kontrolli të detajuar në mjete në pikën dalëse drejt Malit të Zi. Në vijën e dytë të kontrollit, në automjetin tip “Renault”, me drejtues shtetasin P.G., u konstatua se në […]

Jeta në Kosovë
 

Haradinaj Kritikohet për Bashkëpunimin me Milan Radojiçiqin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përmendur si bashkëpunëtor të tijin, Milan Radojiçiqin që, sipas politikanëve serbë e shqiptarë, njihet si lider i strukturave kriminale në veri të Kosovës. Në emisionin “Jeta në Kosovë”, u diskutua vrasja e politikanit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq dhe strukturat kriminale në veri të Mitrovicës që besohet se kanë […]

nisma për specialen
 

Nënshkrimet e ‘Pavlefshme’ të Deputetëve për Shfuqizimin e Ligjit për Specialen

Mesazhet e ashpra të përfaqësuesve ndërkombëtarë rreth nismës së një grupi të deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale, deri më tash nuk kanë ndikuar në zmbrapsjen e tyre, thonë analistët e çështjeve politike. Por, tërhiqet edhe vërejtja se nënshkrimet e deputetëve, të cilët kanë iniciuar kërkesën për shfuqizimin e ligjit, nuk janë më valide. […]

Tash

NA NDIQNI

Thaçi Kritikon Nasim Haradinajn për Ofendimin Ndaj Ambasadorit të ShBA-së

by Naser Sertolli
NA NDIQNI

Send this to a friend